82 obserwujących
512 notek
1571k odsłon
3584 odsłony

Female attack w Marvel Cinematic:)

Wykop Skomentuj12

Marvel w końcu ujawnił plany (częściowe) na IV fazę i pochlebiam sobie, że moje przewidywania, czy też moje „pobożne życzenia” (jak niektórzy złośliwie twierdzili), okazały się faktem:) Nie przewidziałem jednak tego, choć nieco się obawiałem, że w tej fazie nastąpi prawdziwy female attack:)

To nie żart. Marvel postanowił mocno sfeminizować swoje następne produkcje, jednak nie tylko przez wprowadzanie na ekran nowych postaci kobiecych (co akurat byłoby ze wszech miar słuszne), ale nawet przez … zmianę płci wielu superbohaterów, co już jest nieco kontrowersyjne.

To prawda, że kobiety w filmowym universum Marvela nie są należycie reprezentowane, a do tego wypadają (niestety) dużo gorzej od mężczyzn, jednak winne temu są (według mnie) gorzej od męskich napisane role i niezbyt szczęśliwy dobór ich odtwórczyń. A przecież w komiksowych zasobach jest cała masa nie tylko ciekawych kobiecych postaci, ale też interesujących historii z ich udziałem, czyli mnóstwo „perełek” czekających na wykorzystanie. Tak naprawdę, tu nie powinno być żadnych problemów.
Gorzej jest jednak z obsadą.

Black Widow to niezwykle ciekawa postać, ale w komiksie, bo filmowa kreacja Scarlett Johansson raczej nie zachwyca:) Nie twierdzę, że to zła aktorka (jest nawet dobra), uważam jedynie, że zwyczajnie nie pasuje do tej roli (tak samo, jak nie pasowała do roli Motoko w Ghost in the Shell). Podobnie fatalny wybór podjęto, jeśli chodzi o Valkyrie – Tessa Thompson. Nie chodzi mi tu o jej kolor skóry, chociaż oczywiście wolałbym długonogą laskę z blond warkoczami, tylko o jej grę aktorską i brak uzdolnień fizycznych – rola nadludzko silnej wojowniczki nie powinna być odgrywana przez raczej niezdarną i mało skoordynowaną dziewczynę. Zaś rola Scarlet Witch, która miała wszelkie zadatki na rozwinięcie, została zdecydowanie przycięta i zamiast doczekać się własnego filmu, spadnie w końcu do serialu. Captain Marvel, chociaż były w stosunku do niej ogromne oczekiwania, na razie trochę rozczarowuje. Nawet Gamorra, mimo iż dostała masę czasu na ekranie, jest tylko akceptowalna. Tak naprawdę honor kobiet ratuje (według mnie) Wasp i Nebula, reszta służy głównie za tło dla facetów.

By poprawić taką sytuację, należy na ekran wprowadzić nowe, żeńskie postaci, grane przez przekonujące aktorki, a nie zmieniać płeć bohaterów. W Ant-man and Wasp dokonano takiego zabiegu - Ghost był w komiksie facetem, w filmie zaś okazał się kobietą. Jednak to postać raczej mniejszego kalibru a aktorka była OK. Podobnie w Doktor Strange – Ancient One to też komiksowy facet, ale obsadzenie w tej roli znakomitej Tildy Swinton sprawę uratowało.

Warto też zaznaczyć, że „przekonujące aktorki” to nie muszą być koniecznie gwiazdy pierwszego formatu … Mogą być mało znane, albo w ogóle nieznane, byle radziły sobie z rolą, także (a często przede wszystkim) fizycznie. Dobry przykład – Gina Carano nie jest wybitną aktorką, ale w Deadpool jako Angel Dust wypada wprost znakomicie. Dlaczego? Bo to była specjalistka od boksu tajskiego i po prostu potrafi to robić.

Przejdźmy jednak do tytułów i dat premier:

Black Widow

Czarna Wdowa pojawi się 1 maja 2020 roku. Wydarzenia mają się rozgrywać po Civil War ale z reminiscencjami pokazującymi przeszłość Nataszy. Dobra wiadomość – film utrzyma komiksową specyfikę (do pewnego stopnia), gdyż pojawią się Taskmaster, Red Guardian i Iron Maiden. Prawdopodobnie nastąpi zmiana warty na „stanowisku” Czarnej Wdowy, którą od Scarlett Johansson przejmie nowa aktorka, Florence Pugh. To utalentowana dziewczyna, ale do odgrywania Wdowy nadaje się podobnie jak Johansson … czyli niespecjalnie.

Ciekawe jest jednak coś innego. Z pewnych, niepotwierdzonych plotek wynika, że Taskmaster może okazać się kobietą! Mam nadzieję, że to tylko plotki i darują sobie tak idiotyczną zmianę. Taskmaster to złoczyńca, który potrafi idealnie naśladować swoich przeciwników – walczyć wręcz jak Shang Chi, rzucać tarczą jak Cap, strzelać jak Punisher, itd. Ta cecha daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o sceny akcji, zarazem jednak stanowi duże niebezpieczeństwo, gdy jego roli podejmie się ktoś nieudolny, ewentualnie spróbuje grać ją kobieta …

image

W filmie ma zagrać Rachel Weisz (jako Iron Maiden, czyli Żelazna Dziewica:), oczywiście Scarlett Johansson oraz Florence Pugh, tak więc żeńska obsada będzie wystarczająco silna:) Oby Taskmaster pozostał facetem.

Eternals - płeć nie jest wieczna

Produkcja o nieśmiertelnej rasie jest zapowiedziana na 6 listopada 2020 roku, tak więc potwierdził się czarny scenariusz tylko dwóch filmów w następnym roku:(

Należy zwrócić uwagę na to, że dwoje z Wiecznych, Ajak i Makkari to w oryginale osobnicy męscy, jednak twórcy filmu w ich rolach obsadzili dwie kobiety, Salmę Hayek i Lauren Ridioff, co jest dziwacznym pomysłem. Sprite również dostąpił tego zaszczytu, jednak z uwagi na niezwykłą charakterystykę tej postaci, jest to w jego przypadku do zaakceptowania. Jednak zmiana płci w przypadku Ajaka i Makkari już nie. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę dużą niezwykłość Eternals, dla których zmiana płci nie jest wyzwaniem, to takie zabiegi są przynajmniej trochę ryzykowne.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura