niekompetencja niekompetencja
48
BLOG

(62) "Racjonalizacja" wydatków socjalnych...

niekompetencja niekompetencja Polityka Obserwuj notkę 6

Podmiotem prowadzącym Hospicjum w Chojnicach jest Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum. Czy zlecanie i powierzanie zadań publicznych podmiotom niepublicznym nie skłania tych podmiotów do „racjonalizacji” wydatków przeznaczanych przez podmioty publiczne na racjonalne, bezpieczne funkcjonowanie w tym przypadku placówki całodobowego wspierania osób niesprawnych? Czy Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum i podmiot, który zlecił mu realizację tego zadania w ramach profilaktyki pożarowej właściwie zabezpieczyli osoby przebywającej w tej placówce, czy np. zainstalowali czujniki ognia automatycznie informujące straż pożarną o pożarze? Czy brak takich czujników nie jest konsekwencją biernej polityki społecznej i oszczędzania na wydatkach socjalnych? 

Lansowanie w narracjach o polityce społecznej, o pomocy społecznej, np. wyższości rynku nad prowadzeniem publicznych jednostek organizacyjnych zaspokajających podstawowe potrzeby mieszkańców, czy inżynierii społecznej, jako jednego z najważniejszych założeń modelu polityki społecznej, pracy socjalnej, w której osoby i rodziny wymagających wsparcia sprowadzane są do roli przedmiotu oddziaływania, którym ktoś usiłuje manipulować uważam, że należałoby uznać nie tylko za błąd, ale i za czyn, który winien być karany.

Inżynieria społeczna, inżynieria socjalna, socjotechnika, (ang. social engineering) w politologii, socjologii i marketingu to zespół technik służących osiągnięciu określonych celów poprzez manipulację społeczeństwem.

Marketing polityczny to:

- Kreowanie rzeczywistości (trzeba tak uporządkować rzeczywistość, by odbiorcy narracji o zmianach chcieli je poprzeć, choćby przynosiło im to straty, a nie korzyści),

- Tworzenie wizerunku (trzeba tak „ubrać się, opisać się, przedstawić, ustawicznie zmieniać, by obserwator znalazł w tobie takie cechy, jak prawdomówność, solidność, czystość – zadbany, a co najmniej schludny wygląd, pewność siebie, zasobność – dla osób doświadczających prekariatu ważnym jest, by mogli polityka postrzegać jako dawcę tego, co zapewni im pomyślność…


Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka