inskrypcje
W poszukiwaniu woli mocy...
6 obserwujących
198 notek
24k odsłony
36 odsłon

(66) Nie inwestowanie w rozwój sektora usług publicznych

Wykop Skomentuj

Choć niesprawiedliwe rozdawnictwo pieniędzy nie jest przejawem racjonalnej polityki społecznej, to etapowe wdrażanie do systemu zabezpieczenia społecznego minimalnego dochodu gwarantowanego dla tych, którzy nie są go sobie w stanie zapewnić przejawem racjonalnej polityki społecznej byłoby, ale nie jest. Problem w tym, że jak niektórzy twierdzą Rząd RP prowadzi antyspołeczną politykę przejawiającą się nie tylko w odkładaniu ad kalendas graecas wdrożenia minimalnego dochodu gwarantowanego pozwalającego utrzymać się osobie na powierzchni życia w gospodarce rynkowej, ale także nie inwestowaniem w rozwój sektora usług publicznych. Jeśli zbiorowość Polaków bardzo szybko starzeje się, to bez inwestowania np. w rozwój bazy domów pomocy społecznej prowadzonych nie z chęci zysku wielu z nas zostanie bez wsparcia. Tylko znajomi króliczka będą mieli szanse do dożywanie swoich dni w tych placówkach całodobowego wsparcia. 

Należy nie tylko inwestować w rozwój usług publicznych, ale także koniecznym wydaje się m.in. wspieranie samopomocy, organizowanie się ludzi w społeczności, wspieranie substytucyjnych w stosunku do naturalnych (w tym takich jak rodzina) formy oparcia, a nie należy inwestowanie w programy z plusem, czy zarządzanie osobami, grupami, zbiorowościami. Na pewno nie należy planować i finansować programów organizowania ludzi w społeczności, gdyż ta droga nie prowadzi do emancypacji1), upodmiotowienia m.in. osób i rodzin żyjących w najtrudniejszej sytuacji życiowej, nie prowadzi do zrównoważonego rozwoju, a m.in. może umacniać klientelizm, roszczeniowość, postawy charakterystyczne dla tych, którzy z władzami grają w grę „i tak cię oszukam”.

1) Dr Socrates (Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira) – piłkarz: „Nie podejmiemy decyzji za was, zrobimy to razem”.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale