inskrypcje
W poszukiwaniu woli mocy...
6 obserwujących
157 notek
20k odsłon
24 odsłony

(89) Moralność

Wykop Skomentuj


Michael Walzer: Moralność jest i po wsze czasy będzie (sądząc po wnioskach wynikających ze analizy i oceny stanu spraw w tym obszarze należałoby raczej powiedzieć „powinna być” „czymś, o co trzeba się sprzeczać”, i czymś, o co sprzeczać się bez ustanku  powinniśmy, dbając o to, by trwały warunki jakie dyskusję czynią możliwą i jej rozsądnemu prowadzeniu sprzyjają.  

Czy o moralności w polityce myśli się i mówi, debatuje? Dlaczego nic o niej zgoła nie słyszymy z ust prominentnych polityków? Czyżby chcieli coś przed nami ukryć? Może wiedzą, że cierpią na atrofię moralności i chcą to przed nami ukryć? 

Czy p.L. mową ciała wyrażając „pieprzcie się” w Sejmie RP zachowała się godne, tak jak przystało na parlamentarzystę? 

Czym jest godność? Jedną z propozycji definicji godności jest: 

Godność może być rozumiana jako uwolnione z ograniczeń m.in.: 

- społecznych; 

- ekonomicznych; 

- moralnych; 

- wolicjonalnych;  

- egzystencjalnych 

źródło ekspresji (czyli m.in. uzewnętrznienia własnego „ja”, wyrażania uczuć, prezentowania siły/mocy wyrazu….), działań osoby zapewniających jej możliwość realizacji własnych planów życiowych, ale i doświadczania siebie jako osoby postępującej dobrze, godnie, zgodnie z przyjętymi przez nią i przez zbiorowość, w której żyje wartościami, zasadami i normami, a także uzyskującej od osób z określonych zbiorowości sygnały, że jej działania są pozytywnie oceniane. 

Prawdopodobnie dla wyznawców PiS z definicji uznających, że to oni  dokonując oceny zachowań opozycji mają monopol na rację zachowała się nie tylko godnie, ale i skutecznie… 

Pytam, czy także jutro chcemy budzić się w takiej Polsce? Czy nie nadszedł czas na wyczyszczenie z moralnego łajna polskiej  stajni Augiasza? Hercules za nas tego nie uczyni… 


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale