Kultura Cyfrowa, fot. Danuta Matloch/MDiKN
Kultura Cyfrowa, fot. Danuta Matloch/MDiKN

#zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie. Kultura dostępna w sieci dzięki wsparciu MDKiN

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało program działań kulturalnych i artystycznych w internecie. Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez MDiKN – w związku z zamknięciem na czas epidemii koronawirusa przygotowały specjalną ofertę online.

Muzea, centra sztuki i galerie – oferta online

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów. Oto wybrane placówki:

Muzeum Narodowe w Warszawie

Zamek Królewski na Wawelu

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Historii Polski

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum POLIN

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum Zamkowe w Malborku


Warto także śledzić profile muzeów w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane są informacje o najnowszych ofertach.

Wirtualne koncerty i spektakle – propozycje filharmonii, oper i teatrów

Ofertę skierowaną do melomanów przygotowały filharmonie i opery. Wśród propozycji są m.in. rejestracje transmisji internetowych koncertów, nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe, ale także wideo wywiady z artystami.

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Narodowe Forum Muzyki

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Teatr Polski w Warszawie

Teatr Wielki w Łodzi

Oferta instytutów i centrów kultury

Instytuty zajmujące się rozpowszechnianiem wiedzy również wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczny odbiorców – zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. Oto kilka z nich:

Narodowe Centrum Kultury

Instytut Literatury

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Instytut Pileckiego


Biblioteki i archiwa

Zbiory gromadzone w bibliotekach i archiwach są dostępne również w wersji online. Można z nich korzystać bez wychodzenia z domu. Oto najważniejsze:

Biblioteka Narodowa

Archiwa Narodowe

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Programy telewizji publicznej i radia

TVP zaprasza widzów na platformę cyfrową http://cyfrowa.tvp.pl, gdzie za darmo udostępnia 836 tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci i 10 Teatrów Telewizji. 

Radio Łódź udostępniło nagrania Salonów Poetyckich, realizowanych wspólnie z Teatrem Nowym w Łodzi. Na stronie internetowej teatru codziennie od 15.03 ukazuje się jeden odcinek: http://www.nowy.pl/item/1/lang/pl.

Propozycje online przygotowane przez instytucje kultury, które nie są współprowadzone przez MKiDN

Muzeum Krakowa

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Muzeum Kultury w Kolbuszowej

Pełna oferta akcji #zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie jest dostępna na stronach:

https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie

https://www.gov.pl/web/kultura/zostanwdomu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie-cz2

O ponad pół miliona złotych minister kultury zwiększył budżet odwołań w programie „Kultura cyfrowa”. Na projekty związane z udostępnianiem cennych zasobów kulturowych w sieci MKiDN, w I naborze i w trybie odwołań, przekazało w sumie ponad 8 mln zł. Dotacje zostały przeznaczone na rozwój archiwów cyfrowych, bibliotek on-line, aplikacji mobilnych czy digitalizację cennych dzieł i zabytków. Część projektów będzie realizowana w trybie dwu lub trzyletnim.

MKiDN uruchomi też nowe programy dotacyjne oraz program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu. Minister Piotr Gliński zapowiada przeznaczenie łącznie 20 mln zł na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w sieci.


ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura