7 obserwujących
174 notki
314k odsłon
284 odsłony

Dzięki PGE polskie filharmonie grają w internecie

W czasie epidemii koronawirusa polskie filharmonie działają online. Dzięki wsparciu sponsorów realizują też nowe projekty.
W czasie epidemii koronawirusa polskie filharmonie działają online. Dzięki wsparciu sponsorów realizują też nowe projekty.
Wykop Skomentuj10

Epidemia uniemożliwiła polskim filharmoniom normalną działalność, ale docierają one do wielu Polaków dzięki przeniesieniu zasobów muzycznych do internetu. Wychodzą także z nowymi propozycjami. Jest to możliwe między innymi dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która w tych niełatwych czasach niezmiennie wspiera polską muzykę poważną.

W czasach epidemii Grupa PGE nie tylko nie zaprzestała wsparcia polskiej muzyki poważnej, ale jeszcze mocniej zacieśniła swoją współpracę z filharmoniami, choćby przy udostępnianiu nagrań czy retransmisji koncertów w internecie. Dzięki wsparciu Grupy PGE polskie filharmonie mogą także wychodzić w całkiem nowymi propozycjami muzycznymi. Przykładem jest internetowy projekt „Posłuchaj energii Miasta”, który wystartował 18 maja właśnie dzięki mecenatowi PGE.W ramach projektu „Posłuchaj energii Miasta”, przez kolejne dwa tygodnie, każdego dnia jedna z filharmonii objętych mecenatem PGE będzie opowiadała w internecie historię swojego miasta. W akcji udział biorą m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia w Krakowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Akcja skierowana jest do najmłodszych, którzy z powodu zamknięcia szkół nadal pozostają w domach, a także do ich rodziców, często szukających nowych pomysłów na zagospodarowanie dzieciom czasu. „Posłuchaj energii Miasta” ma na celu rozbudzenie zainteresowania muzyką u najmłodszych, ale ma być także zachętą do odwiedzenia polskich miast po wygaśnięciu epidemii.

- PGE jest mecenasem polskiej kultury i jest to ważny element nie tylko naszej marketingowej aktywności, ale promowanego w Grupie PGE systemu wartości. W trudnym czasie pandemii znaleźliśmy wspólnie z filharmoniami rozwiązania, które pozwalają nam realizować projekty, wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne kanały online – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Dzięki zaangażowaniu w akcję „Posłuchaj energii Miasta” nie tylko udało nam się wesprzeć polskie instytucje kultury, ale także zachęcić do korzystania z bogatej oferty turystycznej na terenie Polski.

To już kolejna wspólna akcja Grupy PGE i wspieranych przez nią filharmonii w internecie. W kwietniu w ramach akcji #zostanwdomu, muzycy nagrali film, podczas którego wykonują w swoich domach utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego. Chcieli nie tylko przypomnieć o konieczności zachowania społecznego dystansu, ale także o tym, że nadal można obcować z muzyką poważną właśnie dzięki internetowi.Od wielu lat PGE Polska Grupa Energetyczna jest jednym z najważniejszych mecenasów kultury w Polsce. Szczególnie mocno wspiera instytucje muzyczne. Grupa PGE jest mecenasem Polskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie i wspiera ją również w projektach specjalnych, takich jak „Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów”, czyli autorski, edukacyjny program dla najmłodszych, z którego skorzystało już ponad 27 tysięcy dzieci wraz z rodzicami.

Z kolei PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wspiera Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Spółka potwierdziła kontynuowanie współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, jak również ma plan współpracy z filharmoniami w kolejnych miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie. Są wśród nich Rzeszów, Kielce, Lublin i Gorzów.

Koncerty w filharmoniach od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. Widać to po dużej popularności wydarzeń, organizowanych przez filharmonie wspierane przez Grupę PGE. W sezonie artystycznym 2019/2020 w wydarzeniach muzycznych w instytucjach muzycznych, objętych mecenatem Grupy PGE, wzięło udział blisko 400 tys. słuchaczy. Grupa patronuje najważniejszym wydarzeniom muzycznym sezonu, takim jak koncerty Inaugurujące, koncerty Bożonarodzeniowe czy Sylwestrowo-Noworoczne.


Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna.


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura