7 obserwujących
217 notek
374k odsłony
  945   0

Zmarła Maria Koterbska, wielka dama polskiej piosenki

Maria Koterbska na zdjęciu z 2009 roku, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Maria Koterbska na zdjęciu z 2009 roku, fot. PAP/Andrzej Grygiel

W wieku 96 lat zmarła piosenkarka Maria Koterbska. Jej największe przeboje to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”. 

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak "Karuzela", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce+ i wiele innych" – napisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski na swoim profilu facebookowym. 

Klimaszewski, składając bliskim kondolencje, dodał: "Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt". 

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. Występowała w kabarecie i wielu imprezach estradowych, na festiwalach w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze. 

Maria Koterbska
Maria Koterbska w latach 50. Fot. Wikipedia.

W repertuarze miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej przeboje: śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. 

W życiu prywatnym Maria Koterbska była matką aktora i kompozytora Romana Frankla. Sama również wystąpiła w filmach "Sprawa do załatwienia" i "Irena do domu!". 


W 1999 r. Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ja

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura