Orszak Trzech Króli 2022 w największych miastach w Polsce

Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Święto Trzech Króli - uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii w kościele katolickim obchodzone jest co roku 6 stycznia.

Z tej okazji organizuje się Orszaki Trzech Króli, które mają upamiętnić przybycie do nowonarodzonego Jezusa Kacpra, Melchiora i Baltazara. Taki orszak będziemy mogli zobaczyć aż w 668 miejscowościach w Polsce.

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli ma na celu uczczenie nie trzech mędrców, ale nowonarodzonego Jezus Chrystusa, który ukazuje się światu pogańskiemu, przypomina historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz. Podkreśla również, że jest jednym z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt - powstało na początku IV wieku.

Profesor zaznacza, że pokłon złożony przez mędrców, o którym czytamy w Ewangelii św. Mateusza, jest objawieniem światu tego, kim jest nowonarodzone dziecię w Betlejem.

- Nie wiemy dokładnie, kim byli mędrcy ze Wschodu. Ewangelie nazywają ich magami ze Wschodu, a więc mogli to być zarówno badacze nieba, a więc astrologowie, astronomowie, jak też uczeni, czy kapłani religii perskiej. Skoro widząc znak na niebie, wyruszyli w kierunku Jerozolimy, pokazuje, że znali przepowiednie proroka Balaama, mówiącą, że w Izraelu zrodzi się potężny władca. "Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło. Ono to zmiażdży skronie Moabu, a także czaszki wszystkich synów Seta" – o czym czytamy w Księdze Liczb Starego Testamentu – zwraca uwagę ks. prof. Naumowicz.

Z okazji święta w całej Polsce organizowane są bardzo widowiskowe Orszaki Trzech Króli. Zobaczymy je w tym roku aż w 668 miejscowościach.

"Dzień dziś wesoły"

Orszak Trzech Króli 2022 odbędzie się pod hasłem "Dzień dziś wesoły", zaczerpniętym z kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Wiemy, kiedy odbędą się pochody w poszczególnych miastach.

Orszak Trzech Króli Kraków 2022

W Krakowie w związku z ograniczeniami pandemicznymi odbędą się aż trzy pochody Trzech Króli, które przejdą trzema różnymi trasami.Wszystkie zaczynają się o godz. 11:00 i zakończą się na Rynku Głównym, gdzie finałem będzie wspólne śpiewanie kolęd.

Orszak Trzech Króli - czerwony - europejski wyruszy spod katedry na Wawelu. 

Orszak Trzech Króli - zielony - azjatycki wyruszy z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej.

Orszak Trzech Króli - niebieski - afrykański wyruszy z placu Matejki. 

Trzech Króli 2022 w Warszawie

Orszak Trzech Króli w Warszawie będzie można oglądać na Trakcie Królewskim oraz na Tarchominie. 

Pochód na Trakcie Królewskim rozpoczyna się w samo południe - o godz. 12:00 na placu Zamkowym od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Stamtąd pochód ruszy Krakowskim Przedmieściem w stronę stajenki znajdującej się na placu Piłsudskiego. Uroczystość zakończy się wspólnym polonezem.

Orszak Trzech Króli wyruszy wcześniej z Tarchomina - już o 11:30 spod Parafii Św. Łukasza Ewangelisty przy ul. Sprawnej 9. Trasa wiedzie ulicami: Sprawną, Tłuchowską, Leśnej Polanki, Światowida, Dzierzgońską. Droga powrotna zaplanowana jest również ulicą Sprawną.

Trzech Króli Poznań 2022

Orszak Trzech Króli w Poznaniu... Nie odbędzie się wcale. Tradycyjnie pochód Trzech Króli rozpoczynał się na placu Wolności, gdzie rozdawano śpiewniki i korony, a później wyruszał wyruszał w stronę Starego Rynku.

W ubiegłym roku w związku z epidemią koronawirusa świętowanie przeniesiono do internetu, jednak w tym roku, po raz dwunasty poznański orszak się nie odbędzie w żadnej formie.

"Z przykrością informujemy, że Orszak 3 Króli w Poznaniu w roku 2022 nie odbędzie się" - czytamy na stronie organizatorów.

Wrocław Orszak Trzech Króli 2022

Wrocławski Orszak Trzech Króli startuje o godz. 12:00 przed kościołem Uniwersyteckim (plac Uniwersytecki 1), tuż po mszy świętej o godzinie 11. 

Pochód Trzech Króli przejdzie trasą ul. Kuźnicza - Rynek, na Plac Gołębi (przy choince), gdzie ustawiona zostanie tradycyjna szopka. Uczestnicy otrzymają śpiewniki i korony, jednak niestety w związku z sytuacją epidemiczną wspólnego kolędowania nie będzie. Aby wziąć udział konieczne będzie również zapisanie się przez formularz dostępny na Facebooku organizatorów.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku 2022

Orszak Trzech Króli w Gdańsku rozpocznie się o 11:30 na ul. Piwnej (na wysokości wejścia do Bazyliki Mariackiej), gdzie zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański. Wymarsz zaplanowany jest na godz. 12:00.

Pochód dojdzie do dworu Artusa, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. 

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura