6 obserwujących
155 notek
275k odsłon
668 odsłon

Dzisiejszą noc możesz spędzić w muzeum. Noc Muzeów 2019

Noc Muzeów 2019 to idealna rozrywka kulturalna. Fot. arch. PAP/Leszek Szymański
Noc Muzeów 2019 to idealna rozrywka kulturalna. Fot. arch. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj4

Noc Muzeów 17-18 maja to znakomita okazja na darmowe zwiedzanie najlepszych placówek kulturalnych w kraju. Gdzie warto się wybrać w największych miastach?

Noc Muzeów w Warszawie

To 16. edycja imprezy, której hasłem przewodnim są pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne z czerwca 1989 r. Warszawa jest największym gospodarzem Nocy Muzeów w kraju - na zwiedzających czeka aż Jak co roku, prawdziwe oblężenie czeka ponad 230 muzeów, uczelni, kin, teatrów i innych placówek kulturalnych. Jakie atrakcje czekają na miłośników Nocy Muzeów w stolicy?

Prawdziwe oblężenie czeka jak zazwyczaj Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrekcja placówki nie pierwszy raz zaproponuje dla zwiedzających pawilon kulturalny "Pokój na lato". Wrażenia wokalne zapewni Stanisława Celińska, zwyciężczyni "Fryderyka" w dziedzinie muzyki poetyckiej. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się również impreza z udziałem DJ Kozaka - oprócz zwiedzania ekspozycji, będzie można potańczyć na świeżym powietrzu. Noc Muzeów przy ul. Grzybowskiej rozpocznie się od 18 i potrwa do 1 w nocy.


image
Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obowiązkowym punktem dla miłośników nocnego zwiedzania jest Muzeum Narodowe. O godzinie 19 wydarzenie rozpocznie się wieczorynką dla najmłodszych. Placówka zaprasza na podróż śladami archeologa Kazimierza Michałowskiego, który odkrywał ślady starożytnej cywilizacji w Faras. Nocne marki w Muzeum Narodowym obejrzą Warszawę na obrazach słynnych artystów: Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego. Zaplanowany jest również pokaz "Zamoyski ocalony" - pracownicy muzeum opowiedzą, w jaki sposób konserwują zakupione rzeźby Augusta Zamoyskiego.

Degustacja warszawskiej kranówki, chwila w wodociągach i wnętrze oryginalnego filtra z lat 30. XX wieku - to atrakcje, jakie oferuje Muzeum Filtrów. Tu również wstęp jest bezpłatny, jednak należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Starsi i młodsi znajdą coś interesującego dla siebie w Centrum Nauki Kopernik. Twórcy ekspozycji polecają wystawę "Zmierz się" - uczestnicy poznają granice własnych możliwości i zmierzą się z innymi zwiedzającymi. Placówka oferuje ok. 400 ekspozycji - w tym wiele nowych. Na chętnych czekają eksperymenty, które w tym roku odbędą się również na zewnątrz. Dyrekcja Centrum Nauki Kopernik chce umilić w ten sposób czas stojącym w ogromnej kolejce. Na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie Noc Muzeów odbędzie się w godzinach 20-2 w nocy.

Relacje polsko-izraelskie nie należą do idealnych w ostatnich miesiącach, ale Muzeum Historii Żydów Polskich Polin warto odwiedzić. Oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Organizatorzy zapowiadają wiele gier edukacyjnych, wystawę o królu Maciusiu z powieści Janusza Korczaka, cz omówienie losów społeczności żydowskiej w Polsce w ciągu 1000 lat.

Miłośnicy rzeźby i malarstwa z pewnością zajrzą do Zamku Królewskiego. Dyrekcja udostępni ekspozycje: Apartamenty Wielki i Królewski oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta. Zwiedzanie na Placu Zamkowym potrwa od godziny 19 do 1 w nocy.


image
Zamek Królewski w Warszawie. Fot. Wikipedia

Głodni wiedzy o polskiej wojskowości mogą wybrać się do Muzeum Wojska Polskiego. Poza Salami Hetmańską i Wschodnią, na chętnych czekają wszystkie wystawy, rekonstrukcje wojskowe, a nawet grochówka, przygotowana w prawdziwej kuchni polowej.

W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina będzie można posłuchać recitali fortepianowych oraz oper polskich i zagranicznych artystów. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, koncerty i pokaz filmowy, a także dzieła z kolekcji króla Stanisława Augusta - to wszystko czeka na uczestników Nocy Muzeów w Łazienkach. Zainteresowani polityką odwiedzą Sejm i Senat, a także Kancelarię Premiera RP. Ogromną popularnością cieszą się również Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Bursztynu na Starówce i Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Noc Muzeów w Krakowie

Impreza kulturalna w dawnej stolicy Polski rozpocznie się wcześniej, bo już w piątek 17 maja. W tegorocznej edycji, aby zwiedzić ciekawe zabytki i muzea, należy wpłacić symboliczną złotówkę przed każdym wejściem do placówek. Opłata nie dotyczy tych miejsc, w których wstęp jest co do zasady bezpłatny. Co warto zwiedzić podczas Nocy Muzeów w Krakowie?

Od godziny 19 w piątek na zainteresowanych historią czekają pracownicy Muzeum AK im. Augusta Fieldorfa Nila. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na spotkanie z "żywą historią": reprezentacją jednego z najbardziej elitarnych oddziałów w składzie polskich wojsk, Jednostki Wojskowej "Nil". Poza tym na zwiedzających czekają warsztaty edukacyjne, gra escape room "Wsypa", stałe ekspozycje, omawiane przez przewodników i poczęstunek wojskowy.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura