jagienka jagienka
116
BLOG

Ponieważ wszystko jest ze sobą powiązane (III)

jagienka jagienka Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Wrzucam trzy ostatnie fragmenty nowej encykliki Papieża, które wskazują najważniejszą w moim przekonaniu linię katechetyczną tego dokumentu. Komentarza nie będzie, wpisuję w trybie notatek – dla pamięci własnej i wszystkich zainteresowanych. Albo niech będzie komentarz – w postaci Psalmu 148. Psalmu nie wpisuję, jest powszechnie dostępny.

Ekologia ludzka oznacza również coś bardzo głębokiego: niezbędną relację życia człowieka z prawem moralnym, wpisanym w jego naturę, relację konieczną, by można było stworzyć bardziej godne środowisko. Benedykt XVI powiedział, że istnieje także „ekologia człowieka”, gdyż «również człowiek ma naturę, którą winien szanować i którą nie może manipulować według swego uznania»*. W związku z tym musimy przyznać, że nasze ciało stawia nas w bezpośredniej relacji z otoczeniem i innymi istotami żywymi. Akceptacja własnego ciała jako daru Boga jest niezbędna, by przyjąć cały świat jako dar Ojca i wspólny dom, natomiast logika dominacji nad własnym ciałem przekształca się niekiedy w subtelną logikę panowania nad stworzeniem. Poznawanie i akceptowanie własnego ciała, aby o nie dbać i szanować jego znaczenie, stanowi podstawowy element prawdziwej ekologii człowieka. Także docenienie własnego ciała w jego kobiecości lub męskości jest konieczne, aby móc rozpoznać siebie w spotkaniu z innym, różnym od siebie. W ten sposób można z radością przyjąć specyficzny dar drugiego czy drugiej jako dzieła Boga Stwórcy i wzajemnie się ubogacić. Z tego względu nie jest zdrowa postawa usiłująca «zatrzeć różnicę płci, bo nie potrafi z nią się konfrontować »**.” (IV, 155, s. 124).

Trudność poważnego potraktowania tego wyzwania [chodzi o wyzwanie, jakim jest przyjęcie odpowiedzialności za stan świata, jaki zostawiamy kolejnym pokoleniom - J.] związana jest z degradacją etyczną i kulturową, towarzyszącą degradacji ekologicznej. Postmodernistycznym mężczyznom i kobietom nieustannie grozi skrajny indywidualizm, a wiele aktualnych problemów społecznych należy wiązać z egoistycznym poszukiwaniem natychmiastowej satysfakcji, z kryzysem więzi rodzinnych i społecznych, z trudnością w uznaniu innych.” (IV, 162, s. 128)

„Logika, która nie pozostawia miejsca na szczerą troskę o środowisko, jest tą samą logiką, która nie pozostawia miejsca na integrację słabszych, ponieważ «w obowiązującym dziś modelu „sukcesu” i „prywatności” zdaje się nie mieć sensu inwestowanie, by pozostający w tyle, słabi lub mniej uzdolnieni, mogli znaleźć sobie drogę w życiu»” (V, 196, s. 155)

-----------

* Benedykt XVI, Przemówienie w Bundestagu, Berlin (22 września 2011): AAS 103 (2011), 668; L’Osservatore Romano [wyd. polskie] 2011, nr 10–11, s. 41.

** Franciszek, Katecheza (15 kwietnia 2015): L’Osservatore Romano, 16 kwietnia 2015, s. 8; wyd. polskie, n. 5/2015, s. 45.

jagienka
O mnie jagienka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo