197 obserwujących
2534 notki
5672k odsłony
  595   0

Wg. raportu Banasia, - w Polsce rządzi „szajka” butnych oportunistów

Rządowi ministrowie i posłowie PiS ostentacyjnie wyszli z Sali ignorując raport szefa NIK Mariana Banasia o wyborach kopertowych
Rządowi ministrowie i posłowie PiS ostentacyjnie wyszli z Sali ignorując raport szefa NIK Mariana Banasia o wyborach kopertowych

Portal internetowy Salon24, - vide: https://www.salon24.pl/newsroom/1165667,banas-w-sejmie-o-wyborach-kopertowych-poslowie-pis-wyszli-z-sali informuje:

NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Na dzień 31 grudnia 2020 roku, budżet państwa z tego tytułu poniósł wydatki w kwocie 56 450 000 zł, a wydatki te mogą wzrosnąć. Przy czym, co warto podkreślić, ocena ta nie odnosiła się do samej celowości i słuszności przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w trybie korespondencyjnym - powiedział szef NIK.

Przypomniał, że analiza ustaleń dokonanych przez kontrolerów NIK dały podstawę do złożenia zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez zarządy kontrolowanych spółek - Poczty Polskiej i PWPW, premiera, szefa KPRM, ministra aktywów państwowych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, zdaniem NIK< przekroczył swoje uprawnienia wydając polecenie Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podjęcia i realizacji w ramach działań przeciwdziałania covid-19 czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w trybie korespondencyjnym - przemawiał Banaś.

- Pan Michał Dworczyk, szef KPRM, nie dopełnił swoich obowiązków. Warto podkreślić, że przed wydaniem decyzji KPRM była w posiadaniu dwóch ekspertyz tj. departamentu prawnego KPRM i Prokuratorii Generalnej, negatywnie oceniających możliwość wydania przedmiotowej decyzji w obowiązującym stanie prawnym i przestrzegających przed ew. skutkami tych decyzji, tj. odpowiedzialnością konstytucyjną oraz karną i cywilną - wymieniał.

- Działania pana Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych oraz pana Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, skutkowały pozbawieniem organów państwa wpływu na realizację i kontrolę realizacji decyzji Prezesa Rady Ministrów przez Pocztę Polską S.A. oraz PWPW, w tym między innymi powstaniem szkody finansowej w wielkich rozmiarach, ponieważ do dnia dzisiejszego Poczta Polska nie odzyskała kwoty 18 675 000 zł, natomiast PWPW nie odzyskała kwoty 1 401 000 zł - mówił szef NIK…”.

Oglądałem relację telewizyjną z rzeczonego wystąpienia prezesa NIK pana Mariana Banasia i na własne oczy widziałem, że tuż przed wystąpieniem szefa Najwyższej Izby kontroli, pan premier Mateusz Morawiecki wraz z wszystkimi ministrami opuścili sejmowe ławy rządowe, zaś w ślad za prezesem PIS Jarosławem Kaczyńskim, salę plenarną opuścili praktycznie wszyscy posłowie PiS.

Mój komentarz:

Patrz tytuł notki.

Na wszelki wypadek, dla porządku przypomnę, że:

Szajka to zorganizowana grupa przestępcza.

Buta to cecha kogoś, kto jest nadmiernie pewny siebie i zachowuje się wyniośle, będąc przekonanym, że jest lepszy od innych i jest ponad prawem.

Oportunizm to postawa charakteryzująca się rezygnacją z własnych zasad moralno etycznych dla osiągnięcia doraźnych korzyści i wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji opłacalne.

Kończąc powiem, że tę z pozoru banalną notkę napisałem dlatego, że bloger może nazwać po imieniu to, czego politykowi tak nazwać nie wolno, bądź nie wypada. W tym między innymi upatruję sens swojej działalności blogerskiej.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa)

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale