mapa koncesji poszukiwawczych z węglowodory.pl, sanovius
mapa koncesji poszukiwawczych z węglowodory.pl, sanovius
sanovius sanovius
519
BLOG

GAZ ŁUPKOWY W POLSCE - ODKRYCIE CZY OBIECANKI?

sanovius sanovius Gospodarka Obserwuj notkę 3

Onet właśnie podaje, ze w Polsce odkryto gaz łupkowy. Odkryto czy nie - podaje się mało szczegółów. Ponoć jest to gaz wysokiej jakości. Miejmy nadzieję, ze wysokiej, a nie "wysokiej".

Artykuł na ten temat znajduje sie tutaj:

http://biznes.onet.pl/pig-pozytywny-wynik-wiercen-poszukiwawczych-gazu-l,18567,4187089,1,news-detal

Omawiane złoze znajduje sie w okolicach Ustki. Gdyby ktoś nie wiedział, jest to województwo pomorskie,  a powiat słupski. Tereny zapewne popegeerowskie, a więc dobrze, zeby coś tam zaczęło sie dziać.

Odwierty w celu wykazania gazu w szczelinach prowadzi tam firma BNK Petroleum. Jest to firma amerykańska, posiadajaca w tym obszarze koncesje poszukiwawcze. Jest jedną z wielu firm mających koncesje w Polsce.

Na marginesie: dwa tygodnie temu Komisja Europejska zgłosiła zastrzezenia wobec koncesji polskich na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. dlaczego? Polska jeszcze nie zdązyła zakończyć wszystkich procedur związanych z adaptacją naszego prawa do unijnego prawa geologicznego. Więcej mozna znaleźć tutaj:

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-koncesje-na-poszukiwania-gazu-lupkowego-w-polsce-moga,nId,321909

A gdzie znajdują się złoza gazu łupkowego, czy tez mówiąc ogólniej, niekonwencjonalnego w Polsce?

Ponizej mapka. Kolorem czerwonym oznaczone są koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego (shale gas), kolorem szarym zas koncesje na poszukiwanie gazu konwencjonalnego.

mapa koncesji poszukiwawczych z węglowodory.pl, sanovius

Mapka pochodzi ze strony http://weglowodory.pl/zloza-gazu-lupkowego/

Koncesje wydaje Ministerstwo Środowiska.

Teraz trochę wiadomości na temat samego gazu łupkowego:

- jest to rodzaj gazu ziemnego

- jest uzyskiwany z łupków osadowych

- łupki osadowe to rodzaj skał osadowych, zbudowanych ze skonsolidowanych iłów,ponadto zawierają one domieszki mułowe lub piaszczyste, stad wyróznia się między innymi łupki ilaste, łupki piaszczyste, łupki ilasto-mulaste, rozpowszechnione są zwłaszcza w skałach fliszowych, czesto powstawały w wyniku podwodnych osuwisk

- mają niską przepuszczalność, dlatego dawniej nie wydobywano ich stamtąd,, z powodu braku technologii

- pojecie gazu niekonwencjonalnego obejmuje takze metan ze złóz wegla, niektóre piaskowce oraz hydraty metanu

- hydraty metanu są zwane takze klatratami metanu, metanowym lodem albo wodzianem metanu - wystepują one na Syberii oraz w szelfie oceanicznym wód kontynentalnych. Obecnie rozważane jest wykorzystanie zasobów klatratu metanu jako potencjalnego źródła gazu ziemnego. W ciągu ostatnich parunastu lat, metan uwięziony w hydratach, zaczęto postrzegać również jako potencjalne źródło zmian klimatu. Niektórzy uwazają, ze to jest przyczyną dziwnych zdarzeń w obszarze Trójkąta Bermudzkiego.

- dla szybów łupkowych często stosuje się otwory kierunkowe, o długości odgałęzień do około 3 km, w celu maksymalizacji powierzchni obsługiwanej przez odwiert

- część powstającego gazu pozostaje w naturalnych szczelinach, niektóre w przestrzeniach porów, a część jest adsorbowana w materiale organicznym. Gaz ze szczelin wydobywany jest natychmiast, gaz z substancji organicznych wydobywa się wraz ze spadkiem ciśnienia w odwiercie.

- adsorpcja jest to proces wchłaniania na granicy faz fizycznych

- faza fizyczna danej substancji obejmuje jego rózna postać, skupienie, np. woda jest skupiona w cieczy (woda), ciele stałym (lód) albo w gazie (para wodna) - pomiedzy tymi fazami moze zachodzić adsorpcja

- w celu ułatwienia podziemnej frakturacji, uwalniającej gaz do wody, dodaje się środków chemicznych. Skażona woda jest zazwyczaj przechowywana w zbiornikach naziemnych bądź wstrzykiwana z powrotem pod ziemię - nie jest to więc proces środowiskowo obojętny

- jak na razie, wszystkie udane próby wydobycia odbywały się ze skał wieku paleozoicznego i mezozoicznego, dlatego takich prób nie podejmuje sie w Karpatach i w Kotlinie Sandomierskiej, albowiem obszary te były aktywnie fałdowane w czasach kenozoiku, więc na nic flisz w Karpatach

- większosć koncesji poszukiwawczych znajduje się albo na obszarze fałdowań mezozoicznych (Dolny Śląsk, Wielkopolska) albo na terenie w poblizu granicy Płyty wschodnioeuropejskiej z obszarem fałdowań mezo- i paleozoicznych (teren od Lubelszczyzny przez Mazowsze po Pomorze)

- gaz znajduje się głęboko, z reguły ponizej 2 tysięcy metrów pod ziemią, koło Ustki wiercenia siegaja nawet 3,5 tysiaca metrów pod ziemią

- oczywiście nie będę tutaj powtarzał, co pisze w samym artykule - więc o tym odkryciu poczytajcie na onecie;

jeszcze raz - http://biznes.onet.pl/pig-pozytywny-wynik-wiercen-poszukiwawczych-gazu-l,18567,4187089,1,news-detal

 

Zapraszam tez do czytania poprzedniego artykułu:

 http://lubczasopismo.salon24.pl/herezja/post/279112,analfabetyzm-w-polsce

 

sanovius
O mnie sanovius

Miękki liberał w kwestiach społecznych i obyczajowych. Zwolennik budowy państwa funkcjonalnego, kierującego się przede wszystkim potrzebami ludzi i ich rozwojem. Sympatyk liberalizmu społecznego (socjalnego) w połowie drogi między neoliberalizmem a socjalizmem. Zwolennik utylitaryzmu i wielu herezji. W polskich warunkach jestem przeciwnikiem wielu polityków PiS, korwinowców,Gowina itp. W sprawach gospodarczych zwolenniki interwencjonizmu państwowego i państwa opiekuńczego. Zwolennik racjonalnej polityki, której działania są podyktowane analizą rzeczywistości. Niereligijny zwolennik wielodzietności. Przeciwnik skrajnego egoizmu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka