sapiens sapiens
99
BLOG

Gdzie się podziała polska prawica

sapiens sapiens Polityka Obserwuj notkę 0
Mój pierwszy wpis (chociaż wolę określenie artykuł, wg. mnie wpis to kilkuzdaniowy co najwyżej artykuł w internecie) będzie pomocą dla tych z Państwa, którzy lubią od razu wiedzieć, czy mają do czynienia z wrogiem czy może ze zwolennikiem. Moje poglądy są prawicowe - ale uwaga! Nie prorządowe, nie prokoalicyjne. Dlatego, że wcale nie rządzi w Polsce prawica.
Mamy dwie główne i nastawione antagonistycznie partie polityczne. Poniżej w zacytowanym z Wikipedii określeniu prawicy wyróżniłem cechy bardziej charakterystyczne dla tych partii:

PO - boldem,
PIS - kursywą.
Cytat z Wikipedii:
Za podstawowe cechy prawicy uznaje się:
* konserwatywny światopogląd (przywiązanie do tradycji i autorytetów),
* przywiązanie do własności prywatnej; często liberalizm gospodarczy,
* przywiązanie do wartości wolności i samostanowienia obywateli,
* dla „nowej" prawicy postulaty minimalizacji ingerencji państwa w różne dziedziny życia; dla prawicy „starej" szczególny szacunek dla autorytetu państwa i prawa („państwo powinno być proste, twarde i skuteczne"),
* sprzeciw wobec antyklerykalizmu,
* sprzeciw wobec zmian rewolucyjnych,
* sprzeciw wobec interwencjonizmu państwowego,
* sprzeciw wobec rozbudowanej polityki socjalnej państwa,
* prywatna służba zdrowia i edukacja (niestety tylko UPR),
* postulaty uproszczenia systemu administracji państwowej, systemu podatkowego, prawa,
* sprzeciw wobec prób sztucznej regulacji rynku.
* postulat wprowadzenia armii zawodowej (niestety tylko UPR).

Jak widać, PIS wykazuje niezwykle mało cech partii prawicowej. Mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu wątpliwości. Prywatną służbę zdrowia i edukację oraz armię zawodową w swoim programie ma wyłącznie Unia Polityki Realnej. Chyba, że coś z programu PO mi uciekło. Bo jeśli chodzi o PIS, to jest akurat przeciwnie. Służba zdrowia ma być socjalistyczna, o czym kilka dni temu przekonywał sam Wielki Brat. A strategię przekształcenia Wojska Polskiego w armię zawodową miał poprzedni szef MON. Obecny już się całkowicie z tego wycofał.


Podaję też w formie graficznej, jak ja widzę podział sceny politycznej w Polsce. Zainspirowały mnie do tego:
artykuły Jacka Ka http://jacekk.salon24.pl/index.html,
strona http://politicalcompass.org/analysis2.php,
strona http://scenapolityczna.friko.pl/.

Mam swój rozum i swoje przemyślenia. Sam stworzyłem mapę polityczną. Na osi poziomej jest skala ekonomiczna: wolność prowadzenia działalności gospodarczej i gromadzenia prywatnej własności. Na osi pionowej jest skala społeczna: stosunek praw osób prywatnych do praw rządzących.

Na północy są umieszczone takie systemy, jak stalinizm i hitleryzm. Eksterminacje całych narodów, zsyłki, procesy bez prawa do obrony, aresztowania i morderstwa polityczne itd. Na południu jest liberalizm światopoglądowy. Im bliżej południa mapy, tym większe prawa jednostki.
Oglądający moją mapę może być zaskoczony tym, że najniżej jest UPR. Może mniej będzie to dziwić, gdy przypomnę np. stosunek UPR do pasów bezpieczeństwa w samochodach czy do postulowanego zakazu palenia w pubach.

Mi jest blisko do UPR.

Cytaty z dokumentów programowych UPR:
"władze, a w szczególności władza ustawodawcza, winny powstrzymywać się przed ingerencjami w obszar wolności człowieka wyznaczony przez prawa naturalne, chyba że jest to niezbędne dla ochrony życia, wolności lub własności innych osób. Dotyczy to w szczególności praw rodzicielskich, wolności sumienia i wyznania, swobody podejmowania działalności gospodarczej, wolności umów, wolności nauki, wolności słowa i swobody poruszania się".
"Rodzice mają prawo wyboru systemu wartości, w jakim wychowują dzieci. Sprzyja temu dobrowolne, prywatne szkolnictwo podstawowe i średnie. Należy również skasować wszystkie wbudowane w socjalistyczne państwo mechanizmy zaburzające naturalny podział ról w rodzinie. Poprzez obniżenie podatków i pobudzenie koniunktury gospodarczej, możemy uzyskać sytuację braku ekonomicznego przymusu pracy kobiet. Matka powinna mieć prawo wolnego wyboru, czy pragnie poświęcić się rodzinie, pracy zawodowej, czy jednemu i drugiemu".
"Państwo nie powinno być właścicielem szkół, gdyż może narzucać szkołom nauczanie światopoglądu. Sprzeciwiamy się centralnemu ustalaniu programów nauczania. Należy to pozostawić do wyboru szkołom. Rodzice powinni mieć prawo wyboru szkoły, w której chcą kształcić swoje dzieci".
"władza państwowa RP powinna skupiać się na ochronie praw przysługujących wolnym i odpowiedzialnym za swe działania Polakom. W tych celach - i tylko w tych celach - państwo ma prawo i obowiązek stosować narzędzia przymusu. Dotyczy to wydatków na wojsko, policję i minimalną administrację".


sapiens
O mnie sapiens

Człowiek cywilizowany, o poglądach konserwatywno-liberalnych. Pisuję tylko o sprawach ważnych.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka