tatarczuch tatarczuch
109
BLOG

„Zapomniane powstanie" wg Paolo Gulisano

tatarczuch tatarczuch Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

„Człowiek na swej ziemi jest najbliżej Boga” to motto książki, które odnosi się do Tyrolu, ale jest aktualne dla każdego myślącego człowieka.

Historia Europy naznaczona jest ciągłymi wojnami: o granicę, władzę i przeciwko religii, rozpętywane po to aby się obłowić.

To książka o ludziach, którzy oparli się krwawemu jakobińskiemu terrorowi, to książka o czasach, kiedy Kościół usunięto do sanktuarium, a Boga do nieba, przez co rozprzestrzeniania się rewolucji i przyjścia tyranii nie można było zatrzymać.

Rewolucja Francuska, która w głównej mierze miała zamiar wprowadzenia nowego porządku i nowego człowieka starała pozbyć się, ideologicznie i materialnie, przytłaczającej obecności tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Ta książka, burzy wyidealizowany w Polsce obraz Napoleona. Bonapartyzm reprezentuje tu wyraźną skłonność do absolutnego sprawowania władzy, do centralizmu, do potęgi wojskowej, jest to polityczna procedura, która w ciągu ostatnich dwóch stuleci zbyt często urzeczywistniała się od Europy po Amerykę. Jednak podręczniki historii nadal przedstawiają pozytywnie postać Napoleona, głownie ze względu na determinację w usuwaniu starego europejskiego porządku opartego na religijnych tradycjach, a w Polsce przyjęło to już formę obłędu, zapominając o tym skąd się wzięło powiedzenie „bajońskie sumy”.

Rewolucja, przesiąknięta oświeceniowymi filozofiami XVIII wieku, postawiła sobie za cel walkę z Kościołem, rozwinął się ruch chrystianofobii, który tak naprawdę trwa do dziś.

Rewolucje niszczą naturalny charakter społeczeństwa, unicestwiają najlepszych przedstawicieli populacji, pozwalając działać najgorszym.

Hasła wolność, równość, braterstwo: czysta fikcja, gdyż wolność, nie przewiduje równości społecznej, a równość ogranicza wolność, braterstwa zaś nie można zbudować w oparciu o rozporządzenia, gdyż ma charakter duchowy.

Powinniśmy się, w tym kontekście, zastanowić również nad tym co oznacza wolność: czy to tylko nowa forma konsumpcjonizmu? Nie - Prawdziwa wolność kieruje się miłością, także do siebie.

tatarczuch
O mnie tatarczuch

Jeźli dłużej na to zezwolimy, i obojętnem patrzeć będziemy okiem na to znieważanie dziejów starożytnych naszego narodu; utracimy na koniec całkowicie historyą narodową, a nowi dziejopisowie w siebie tylko nam wierzyć rozkażą - Tadeusz Wolański

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura