sawa.com sawa.com
144
BLOG

Porozmawiajmy o węglu...

sawa.com sawa.com Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Porozmawiajmy o węglu... który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został nazwany polskim zlotem... i najważniejszym bogactwem  narodowym.

Z tego względu trudno o czyms takim rzeczowo dyskutować, tym bardziej, ze węgiel został ubrany w szaty polityczne. Powiedzenie glośno, że "król jest nagi" może sie skończyc linczem. W lepszym razie banicją polityczną i społeczną.

Zanim porozmawiamy postawmy sprawę jasno. Polski węgiel nie jest najlepszej jakości. Jego grzechem pierwszym jest zasiarczenie... ale nie tylko.  Dotyczy to węgla sląskiego i  lubelskiego. Z zasiarczeniem poradzą sobie wysokie kominy przemyslowe wyposażone w system filtrów. Nie poradza sobie kominy domów jednorodzinnych.

Dwudziesty wiek sukcesywnie zmieniał nawyki Polaków którzy przez stulecia stosowali glównie drewno do ogrzewania domostw. W miarę rozwoju górnictwa drewno zostawalo  zamieniane na węgiel.

Powiem wprost. Sprzedaż detaliczna węgla powinna być sukcesywnie ograniczana. Dopuszczony powinien być tylko węgiel dobrej jakości. Wyselekcjonowany lub uszlachetniony. Sprzedaż i spalanie miału węglowego bezwzglednie zakazana... i to bez zbędnej zwłoki jak to powiadają urzędnicy.

Oczywiście takie zakazy nie moga być wprowadzane bez wskazania  źródła alternatywnego. Tą alternatywą jest powrót do ogrzewania  drewnem  i jego pochodnymi takimi  jak trociny etc...  modny pellet.

Dla zmiany  kultury ogrzewania mieszkań konieczne są zmiany legislacyjne w ustawie o lasach. Wprowadzenie pojęcia "las pod wyrąb", którego właściciel nie musiałby uzyskiwać zgody administracyjnej na wycinkę  i użerać sie z nawiedzonymi ekologami. Takie lasy mogłyby powstać na tysiącach hektarów będących obecnie własnościa skarbu państwa, leżących ugorem. Powinny one zostać oddane   w dzierżawę rolnikom co najmniej na 40 lat pod zalesienie  i wykorzystanie gospodarcze. Mogłyby też powstać na prywatnych gruntach. Stały by sie nie tylko źródłem  drewna opałowego ale tez drewna na potrzeby gospodarcze. Jedną z waznych i wiodących gałezi naszego przemysłu jest przeciez przemysł meblarski. Potrzebuje on drewna.

Ale na tym nie kończą się pozytki z  zalesiania tysięcy hektarów lezących ugorem. Taki las staje sie automatycznie wielkim źródłem tlenu. Ukłon w strone prof. Szyszki. Nie mozna tego nie doceniać!

Oczywiście, to byłby jeden z elementów przeciwdziałania smogowi. Do wygrania z tą naszą wspólczesną plagą potrzeba przemyslanej dewersyfiakcji źródeł energii. I mam nadzieję, ze pójdziemy w tym kierunku.

sawa.com
O mnie sawa.com

Wykształcenie: administratywistka,(magister administracji po studiach na Uniwersytecie Warszawskim) b. samorządowiec...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka