Gorące tematy:

Sceptissimus
Mądry wie co mówi. Głupi mówi co wie.
0 obserwujących
13 notek
1521 odsłon
62 odsłony

Historyczne wspominki_rozdział 5

Wykop Skomentuj3

image

      O tym co wydarzyło się 11 sierpnia 1920 roku w związku z wojną rosyjsko-polską informowała gazeta „Der Tag” w swoim wydaniu porannym następnego dnia.

„Atak na Warszawę w pełnym toku” i dalej: „Wyjście w kierunku na Toruń i Poznań”.

„Z pięciokrotną przewagą przeciwko Polakom” – Amsterdam 11 sierpnia. „Times” melduje: Według radiowej zapowiedzi z Moskwy, Armia Czerwona weszła na wszystkie drogi prowadzące od północy i wschodu do Warszawy, a zakrojony na szeroką skalę atak na umocnienia trwa.

Bazylea 11 sierpnia. „Corriere della Serra” przez swojego specjalnego korespondenta w Warszawie donosi, że w poniedziałek nocą podniesiono alarm, który spowodował zdenerwowanie wśród ludności. Bolszewicka kawaleriapojawiła się na przedmieściach w okolicach Pragi. Bolszewickie siły w ilości ok. 65000 we wtorek rano przekroczyły linię Ciechanów-Pułtusk-Kalisz.

Königsberg w Prusach 11 sierpnia. Jak melduje „Kurier Warszawski” – siły sowieckie stojące pod Warszawą wzmocnione zostały piechotą i kawalerią z petersburskiego i moskiewskiego okręgów wojskowych.

Siły rosyjskie gotowe do natarcia na miasto są pięciokrotnie silniejszymi od sił obrońców.

Na temat położenia na froncie przy granicy z Prusami Wschodnimi donoszą: Mława została ostatecznie wzięta przez bolszewików. Polacy cofnęli się do granicy pod Działdowem i budują umocnienia.

A teraz, to o czym wielu Polaków zwyczajnie nie wie, a co jest kolejnym przyczynkiem do łamiącego wszelkie reguły stosunku Węgrów do Polaków:

„15 000 Węgrów do Polski”

Bazylea, 11 sierpień 1920 roku. Polskie gazety informują, że większa ilość węgierskich oddziałów, łącznie 15 000 mężczyzn, kieruje się do Polski dla bezpośredniego udziału w walkach przeciwko Armii Czerwonej.

Prezydent Polski wysłał do Regenta Hothy telegram dziękczynny.

image

A tak na perspektywę sowieckiej zarazy reagowała francuska bolszewia:

image

„Milionowe siły wojskowe sowieckiej Rosji”

Bazylea,12 sierpnia. W/g informacji wracającego z Moskwy do Paryża socjalisty, Rosja dysponuje aktualnie dwu i pół-milionową, zdyscyplinowaną armią. Podobnie jak Socjalistyczna Partia Francji, również centralna rada związków zawodowych Francji , żądają wstrzymania wszelkich transportów wojennych do Polski.

Cdn.


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura