Nad granicą Chin z Koreą Północną trwa mobilizacja wojsk chińskich. Jest to efekt reakcji na przysłanie przez Stany Zjednoczone w rejon konfliktu większej ilości wojsk morskich oraz strategicznych sił lotniczych z powodu gróźb Phenianiu. Stany Zjednoczone dysponują około 80 tysiącami żołnierzy w regionie. Czy mobilizacja CHRL to próba odstraszenia USA od ewentualnej reakcji? Trzeba pamiętać o 1950-53 roku, kiedy konflikt z tego okresu spowodował interwencję Pekinu, po tym, jak Waszyngton zbliżył się do rzeki Jalu. Chiny nigdy nie zaakceptują bliższej amerykańskiej obecności na Półwyspie Koreańskim.
Wobec tego, kto wykona ruch, który spowoduje, że sytuacja wymknie się spod kontroli? Korea Północna w mojej ocenie stoi przed widmem głodu lub przewrotu w stronę opanowania władzy przez wojskowych. Kim Dzon Un albo walczy o zachowanie pozycji lub faktycznie trzyma coś w zanadrzu. Ciężko jest przewidywać, ale od roku sytuacja w tamtym regionie zaostrza się. Napięcia gromadzą się od dłuższego czasu. Wobec tego, czy jest to efekt „szaleństwa władzy”, o którym kiedyś pisała Barbara Tuchman? (1)
Prezydent J. F. Kennedy w czasie kryzysu karaibskiego, kazał zajrzeć swoim doradcom do książki „Sierpniowe salwy” autorstwa Tuchman. Nikt do końca nie wiedział na kogo spada odpowiedzialność za wybuch pierwszej wojny światowej. Problem przewidywania tego, co się wydarzy w Korei Północnej nie wynika z braku informacji. Problemem jest coś zupełnie innego, sytuacja coraz bardziej przypomina spirale nakręcających się emocji. Znów zbyt wiele – naciśnięcie guzika – zależy od zbyt niewielu. Pozostaje tylko czekać. Człowiek zawsze będzie więźniem swoich emocji i dylematu więźnia z teorii gier.
Źródła:
1.
http://prawdalezynawierzchu.salon24.pl/497534,nadobnisie-i-koczkodany
2.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/grozba-wojny-miedzy-koreami-wojskowy-krok-chin,1,5457865,wiadomosc.html
3.
http://konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Chinska-armia-w-stanie-gotowosci-To-odpowiedz-na-napiecia-w-Korei-Polnocnej,wid,15460808,wiadomosc.html
Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia oraz politolog. Zajmuje się badaniem okresu od 1945 do 1989 r. Interesuje się również bezpieczeństwem narodowym, strategią i teoriami stosunków międzynarodowych. Zawodowo zajmuje się archiwistyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka