Pierwszą turę w Elblągu wygrał kandydat PiS Jerzy Wilk z wynikiem 31,79%, zaś w Radzie Miasta formacja Jarosława Kaczyńskiego opanowała 10 mandatów. Z kolei PO osiagneła drugi rezultat z 21,25% dla Elżbiety Gelert i 7 mandatami dla przyszłych radnych partii Donalda Tuska.
W wyborach w Elblągu na dalszych pozycjach plasuje się Witold Wróbleski z niezależnego komitetu (powiązany z PSL-em) i kandydat lewicy - SLD - Janusz Nowak. Wynik pokazuje słabość PJN oraz kandydata wystawionego przez Ruch Palikota. Te dwa ostatnie ugrupowania nie znalazły się w pierwszej czwórce.
Wynik PO rozczarowuje, gdyż przewaga Wilka wynosi prawie 10%, co sugeruje, że druga tura może okazać się wygrana dla kandydata PiS. Jednak należy pamiętać, że lewica i lokalny KWW mogą przerzucić swoje poparcie dla Gelert. Dlatego nie można uznawać zwycięstwa PiS za druzgocące. Tym bardziej, że przyszła rada miasta może wyłonić nieoczekiwaną koalicję PO-SLD.
Drugi wynik PO wskazuje także, iż partia ta chociaż jest w defensywie, to nadal liczy się w poważnej rozgrywce politycznej. Jej szanse na dwa lata przed wyborami parlamentarnymi są zaskakująco duże jeśli nie nastąpi proces rozkładu władzy. Tak, więc jeszcze bardzo dużo pracy dla PiS, i czeka go długa oraz mordercza kampania, która wbrew pozorom musi być dobrze zaplanowana, aby strategiczny wysiłek ostatnich miesięcy opłacił się. Tym bardziej, że polityka ze swoją nieprzewidywalnością potrafi zaskakiwać, a dwa lata przed wyborami to dość dużo czasu, zważywszy na poparcie medialne udzielane partii Donalda Tuska. Strach przed PiS może coraz mniej dotyczy społeczeństwa, ale media jeszcze z pewnością zmobilizują swoje zasoby.
Źródła:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/newsweek-psycho-polak,1,5547281,wiadomosc.html
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PiS-wygralo-pierwsza-ture-wyborow-prezydenta-miasta,wid,15756691,wiadomosc.html?ticaid=110d30
Przepraszam czytelników za błędy w pisowni w powyższej notce, ale pisałem ją rano na kiepskim sprzęcie w dość niekomfortowych warunkach. Co dostrzegłem - poprawiłem. Zachęcam do dalszych wniosków z lektury.
Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia oraz politolog. Zajmuje się badaniem okresu od 1945 do 1989 r. Interesuje się również bezpieczeństwem narodowym, strategią i teoriami stosunków międzynarodowych. Zawodowo zajmuje się archiwistyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka