Tadeusz Hatalski
Kapitan statków morskich, aktualnie na lądzie.
57 obserwujących
478 notek
772k odsłony
  433   1

Salon24 doskonały ...

Solą ziemi internetu, w tym blogerskiego portalu, jest interaktywność. Jest ona atrakcyjna zarówno dla blogerów piszących notki jak i tych, którzy komentują i dyskutują pod napisanym tekstem. Dla blogerów piszących jest to atrakcyjne, ponieważ dyskusja pod tekstem jest dowodem, że nie pisze się próżnię, że to co człowiek napisze jest również ważne dla innych. Dla blogerów komentujących, dlatego, że mogą oni na gorąco wyrazić swoje opinie, zarówno w kwestii przedstawionego tematu jak i samego tekstu a także samego autora. Co dla autora (opinie na jego temat), przybiera często niezbyt miłą formę.

I tak było na Salonie przez długie lata. Wtedy, gdy graficznie i wizualnie był szary, zanim na początku 2018-go roku, za sprawą p. Bogny Janke, ówczesnej właścicielki portalu, doznał przeobrażenia. I w wyniku tego przeobrażenia, z portalu zgrzebnego i siermiężnego pod względem szaty graficznej, wyfrunął kolorowy motyl. Jednak paradoks tej zmiany był taki, że poprzedni Salon, choć graficznie zgrzebny i siermiężny, był bogaty i barwny autentyczną i żywą dyskusją. Natomiast nowy, ten na pierwszy rzut oka kolorowy motyl, przez długi czas, pod względem dyskusji, był szary i martwy.

Ale życie nie znosi próżni. I dyskusja powoli wracała. Również za sprawą blogerów, którzy zgłaszali konieczność wprowadzenia zmian. Ja też takie zgłaszałem.  Dzisiaj na Salonie wymiana poglądów i opinii jest znowu żywa, burzliwa i autentyczna. Prawie tak jak kiedyś, za dawnych czasów była. Gdy Salon był zgrzebny i szary wizualnie, ale bogaty i barwny dyskusją.

Kilka dni temu p. Bogna Janke oficjalnie ogłosiła, że Salon24 znowu zmienił właściciela. Logika przeobrażeń właścicielskich jest taka, że ze zmianą właściciela idą również zmiany w posiadanym dominium. Toteż  niewątpliwie, tutaj na Salonie czekają nas duże zmiany. Słychać głosy, że Salon24 ma być tabloidem. Oby tak nie było. W jakim kierunku jednak zmiany pójdą tego nie wiemy. Niemniej wiemy, w jakim kierunku nie powinny iść. Ok, niech Salon24 będzie barwny i kolorowy, ale niech będzie również platformą, żywej autentycznej dyskusji.

W 2018r., w kilku notkach, wyraziłem swoje opinie w sprawie wprowadzanych wówczas zmian oraz przedstawiłem swoje propozycje. Co należałoby zmienić, poprawić i usprawnić. Pod tymi tekstami, inni blogerzy zgłaszali również swoje uwagi. Poświęciłem wtedy trochę czasu, zebrałem te wszystkie komentarze i przedstawiłem je w kolejnym tekście.

Teraz, gdy w powietrzu wiszą kolejne zmiany, odszukałem tamten tekst i doszedłem do wniosku, że większość spraw, które poruszały wówczas, piszących i komentujących tutaj blogerów, jest nadal aktualna.
================================================================
Salon24 doskonały. Jak to zrobić?
… propozycje blogerów, przedstawione w porządku chronologicznym. Tak, jak pojawiały się w dyskusji pod notką @ Bogna Janke ‘Salon rośnie po zmianach sprzed roku’.

'Xylomena': Na każdym blogu jest informacja, ile osób obserwuje dany blog. Bloger powinien mieć dostęp do informacji o tym, kto konkretnie go obserwuje.

'delta': Wyróżnić czerwoną czcionką napisy „Zobacz poprzednie komentarze", bo bez tego wyróżnienia łatwo je przeoczyć ‘i cała robota z przewijaniem na nic’. Jednocześnie bardzo krytycznie ocenia system komentowania opierający się na wątkach (‘drzewkach’). Uważa również, że emotikony (na portalu opinii) są niepotrzebne, poza tym utrudniają (technicznie) dokonywanie wpisów.

'Trolling Stones': Przywrócić edycję komentarzy (ta funkcja była w starym Salonie).  Bardzo ułatwiłoby to korektę tekstu np. poprawienie zdarzających się przy wpisywaniu komentarzy błędów, które (oprócz niepoprawnej formy) mogą również zniekształcać sens komentarza. W obecnym systemie, żeby poprawić komentarz trzeba go usunąć i po poprawieniu w wordpadzie wpisać ponownie. Jest to czasochłonne i uciążliwe.

'Ja wiem’: Wprowadzić na blogu informację o odpowiedziach na komentarz. Brak takiej informacji (oprócz braku linkowania komentarzy) powoduje 'zwolnienie i spłycenie' dyskusji.

'Ja wiem’: Prowadzić i udostępniać publicznie recenzje notek. W takiej recenzji (ankiecie) byłyby podane przyczyny, które skłaniają redakcję Salonu do promowania (lub braku promowania) tekstów blogera na SG

'GPS’: Bardzo mocno popiera powyższy pomysł (recenzje notek podawane do wiadomości blogerów i czytelników).
‘DotCa’: Udostępniać publicznie informację, na temat ilości ‘banów’, które dany bloger nałożył na innych blogerów. Uważa też, że blogerzy, którzy nadmiernie i bez uzasadnionych powodów banują, nie powinni być promowani na SG.

'Mindservices’: Nałożony ban powinien działać tylko w notce, na której został zastosowany. Ponadto blogerzy, którzy banują za poglądy, nie powinni być promowani na SG ponieważ dyskusja, która się toczy pod taką notką, sprawia fałszywe wrażenie, że jest reprezentatywna dla poglądów wszystkich blogerów piszących i komentujących na Salonie. A w rzeczywistości tak nie jest. A komentujący blogerzy nie zdają sobie sprawy ilu ich kolegów zostało pozbawionych głosu (przez zbanowanie).

‘dziennikarzobywatelski’: Blogerzy piszący notki powinni posiadać inne (większe) uprawnienia i przywileje niż tylko komentujący. Gdyż to piszący blogerzy tworzą przede wszystkim wizerunek portalu.

‘Ja wiem’: Nawiązując do propozycji Trolling Stones'a (edycja komentarzy) proponuje ograniczyć czas (do kilku minut) w jakim taka edycja byłaby możliwa. Takie ograniczenie zmniejszyłoby ryzyko manipulacji treścią komentarza.

‘Gucio Pucio’: Zmodyfikować funkcję banowania. Ban powinien ‘zakrywać’ komentarze zbanowanego blogera a nie uniemożliwiać mu komentowanie na danym blogu. Uważa też, że banowanie w obecnej formie ‘jest tylko i wyłącznie cenzurą, siłowym zamykaniem ust adwersarzom’.

‘gini’ Zdecydowanie i kategorycznie - zlikwidować system wątków (drzewka) w dyskusji pod notką.


https://www.salon24.pl/u/seafarer/865120,salon24-doskonaly-jak-to-zrobic

=================================================================================
 A poniżej linki do pozostałych tekstów w sprawie ówczesnych zmian:
https://www.salon24.pl/u/seafarer/745661,pismo-obrazkowe-czyli-salon-utracony

https://www.salon24.pl/u/seafarer/746753,przywrocic-zycie-dyskusji-na-salonie

https://www.salon24.pl/u/seafarer/832745,pismo-obrazkowe-czyli-salon-odzyskany

https://www.salon24.pl/u/seafarer/921761,a-mnie-sie-ciagle-marzy-salon24-doskonaly

https://www.salon24.pl/u/seafarer/864466,bogna-janke-salon24-pl-rosnie-po-zmianach-sprzed-roku

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura