Stary Prokocim Stary Prokocim
913
BLOG

Threeme, Ty wszystko wiesz, więc odpowiedz!

Stary Prokocim Stary Prokocim Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Threeme, masz 2 identyczne lasy, gdzieś w Polsce północno-wschodniej o kształcie talerza (patrząc z góry – okrągłe) i ukształtowaniu powierzchni płytkiego talerza: część wewnętrzna jest najniżej położona, wilgotna, porośnięta świerczyną na torfie lub czymś podobnym z niewielką domieszką brzozy omszonej. Środkowy pierścień to średnio wilgotny, żyzny, wielogatunkowy las liściasty z niejaką domieszką świerka. Część zewnętrzna, najwyższa to uboga, piaszczysta i zbielicowana gleba, porośnięta świeżym borem sosnowo-świerkowym z niewielką domieszką brzozy brodawkowatej i jeszcze mniejszą obu krajowych gatunków dębu, zresztą kiepsko rosnących.

W obu kompleksach dochodzi do silnej gradacji kornika-drukarza. Ale pierwszy kompleks zarządzany jest przez Gorszych Od Szyszki, zwalczają owada wszelkimi możliwymi metodami, oprysków chemicznych nie wyłączając. Przy tak chamskich metodach las zarządzany przez Bandytów Od Szyszki przetrwa. Drugi zarządzany jest przez ekologów, którzy zostawiają wszystko Naturze. Drzewostany świerkowe zostają więc w części najniższej zjedzone z wyjątkiem siewek i bardzo młodych drzew, w części środkowej jest lepiej, ale tam zawsze było mało świerka, w części brzeżnej mocno ponadgryzane, świerk jednak w większości nie przeżyje. 

Następny rok będzie bardzo mokry, najpierw śnieżna zima, potem dżdżysta i mokra wiosna, mokre lato z ciągłymi opadami deszczu. Gradacja kornika istotnie w tych warunkach się załamie, ale w lesie zarządzanym przez ekologów nie będzie już żywych świerków, nie będzie już czego ratować. Owszem, będą siewki, więc świerk jako gatunek nie zniknie. Co stanie się z najcenniejszą, środkową częścią lasu (zarządzanego przez ekologów) w tej sytuacji? I co stanie się z częścią borową, zewnętrzną? Threeme, dasz radę?

Коммунизм победил!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości