222 obserwujących
2222 notki
3958k odsłon
  790   4

Kowieńskie kościoły w obiektywie aparatu ( inteligentni wiedzą jakiego )


image


image

Kościoł Wniebowzięcia NMP, najstarszy kosciół Kowna. Wedlug legendy uganiający sie za Tatarami książe Witold o mały włos, a utopiłby sie w rzece Worskla. Za cudowne ocalenie przyobiecał ksiąze Maryji Pannie wzniesienie swiątyni nad brzegiem rzeki. A, że książe Witold zwany jest na Litwie Magnusem, więc " słowo ciałem się stało " i w 1400 roku nad brzegiem Niemna pojawił się kościół przekazany pod opiekę franciszkanom. Przez niemal cały okres historii Kowna, przed kościołem NMP, na brzegu Niemna funkcjonował port. 

image

Juozas Tumas - Vaižgantas, ksiądz i pisarz litewski. Działacz niepodległosciowy, dziennikarz, profesor. 

image

Bazylika archikatedralna Świetych Apostolów Piotra i Pawła

image

Kościół Bernardynów 

image

Kościół św. Franciszka Ksawerego i dawne jak i obecne Kolegium Jezuickie. Okna po prawej to stancja wieszcza. Dom przez uliczkę to dom doktorostwa Kowalskich ( reszta jest milczeniem, jak rzekłby Hamlet ) 

image

Kosciół ewangelicko - augsburski 

image

Cerkiew Swiętego Michała Archanioła. Wzniesiona w stylu neo - bizantyjskim w roku 1895 na zamówienie cara Aleksandra III, według projektu Konstantego Limarenki i Dawida Grimma. Lokalizacja na głównej ulicy Kowna miała podkreślać dominację prawosławia i carów nad Kownem i Litwą. Słuzyła za centrum duchowe dla stacjonującego w Kownie fortecznego garnizonu. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległosci przekazana katolikom. W czasach sowieckich muzeum witraży i galeria rzeźby. Po powtórnym odzyskaniu niepodleglości krzyże powróciły i dziś dalej pełni funkcję katolickiego kościoła garnizonowego. 

image


image


image

Sobór Zwiastowania

image

Kosciół Karmelitów

image

Kościół  Zmartwychwstania Pańskiego, najmłodszy kosciół w Kownie. Miał być wyrazem dziękczynienia za odzyskanie przez Litwę niepodległości. Niedokończony przed wojną, w czasie wojny służył za magazyn, a w czasach sowieckich ulokowano w kościele fabrykę radioodbiornikow, przy okazji niszcząc kaplicę. Po powtornym odzyskaniu przez Litwę niepodległości idea budowy kościoła powróciła i w 2005 roku dokonano  ostatecznie konsekracji. Wzniesiony na Zielonej Gorze widziany jest z każdego punku Kowna. Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości