0 obserwujących
12 notek
1338 odsłon
  36   0

Warsztaty liturgii w tradycyjnej formie

07 lipca w Bazylice Matki Bożej w Licheniu rozpoczęły się warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”. Gromadzą się tam księża, osoby zakonne i świeccy, aby pogłębić formację liturgiczną i nauczyć się praktycznych umiejętności sprawowania Mszy św. w dawnych formach obrządków rzymskich: celebracji, nabożeństwa ołtarzowego i chóru. Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne, dziewiąte sympozjum odbywa się w szczególności w duchu Listu Apostolskiego Papieża Franciszka „Desiderio desideravi”.

 papież Franciszek opublikował list zaledwie na tydzień przed rozpoczęciem warsztatów  Naucza w nim, aby dbać o ars celebrandi, czyli sztukę celebrowania. To, że nazwy warsztatów brzmią tak samo można uznać za przypadek, ale nie w tym samym czasie, bo właśnie po to są te warsztaty: do poznania każdego elementu celebracji liturgicznej, do pogłębienia liturgii, duchowości, katechizmu jednocześnie, a nawet kultywacja osobista: karmiona liturgią, bliższa Chrystusowi

papież Franciszek wielokrotnie powołuje się na konstytucję Soboru Watykańskiego II o liturgii „Sacrosanctum concilium

Jak zauważyli organizatorzy sympozjum, w mediach często pojawia się dezinformacja, że ​​papież Franciszek zakazał Mszy w starej formie rytu rzymskiego, a decyzja papieża przywróciła autorytet zwykłych biskupów do praktykowania tej formy etykiety diecezjalnej. Jako przykład posłuszeństwa wobec dokumentu papieża Franciszka Tomasz Olszyński podał konsekwentny wymóg organizatorów „Ars Celebrandi”, aby księża chcący odprawić Mszę św. w starej formie ceremonii rzymskiej, muszą uzyskać zgodę biskupa.

W bieżącym roku w warsztatach „Ars Celebrandi” uczestniczy 180 osób, przede wszystkim z Polski, lecz także z zagranicy, w tym Łotwy czy Wielkiej Brytanii. Znakomita większość z nich to ludzie świeccy, którzy uczą się śpiewu chorałowego lub ministrantury. Wśród uczestników warsztatów ministranckich przeważa młodzież.

Warsztaty chorału męskiego prowadzi Marcin Bornus Szczyciński, a kobiety w chorałowy śpiew wprowadzi Magda Krzywda Krzysteczko. W tegorocznej edycji w warsztatach bierze udział dwudziestu trzech księży, z czego ośmiu w grupie dla początkujących. Jak co roku, dla chętnych będą odbywały się spotkania śpiewacze, podczas których wybitny śpiewak i znawca polskiej tradycyjnej pieśni kościelnej Adam Strug uczy dawnych polskich pieśni. Uczestnicy modlą się nimi podczas jednej z porannych Mszy celebrowanych w kościele św. Doroty.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale