W serii Concerti Barocchi prezentuję głównie kompozytorów zapomnianych po swojej śmierci, odkrywanych na nowo ostatnimi czasy. Dzisiaj kolej na Johanna Friedricha Fascha.
Johann Friedrich Fasch to kolejny niemiecki, kompozytor, popularny za życia, a zaraz po śmierci zapomniany. Jest to typowa okoliczność z okresu baroku i nie tylko. Ówcześni kompozytorzy jeździli po dworach biskupich, książęcych i królewskich, w poszukiwaniu pracy, jako nadworni kompozytorzy. Jednak nie wszystkim się to udawało. Klasyczny jest tu przypaadek J.S. Bacha, który wylądował w końcu jako kompozytor w kościele świętego Tomasza w Lipsku, będąc uznanym za życia przede wszystkim jako najważniejszy ekspert w ówczesnym świecie od budowy organów.
Również szczęścia próbował J.F. Fasch, jeżdżąc po całych Niemczech w poszukiwaniu zatrudnienia. Oto jego krótki życioys za wikipedią:
Johann Friedrich Fasch, (15 kwietnia 1688 w Buttelstedt - 5 grudnia 1758 w Zerbst/Anhalt) - skrzypek i kompozytor niemiecki epoki późnego baroku.
Urodził się w Buttelstedt w pobliżu Weimaru. Jako chłopiec śpiewał w chórze w Weißenfels. Muzyki uczył go Johann Kuhnau w Thomasschule w Lipsku, gdzie już jako dojrzały muzyk założył Collegium Musicum. Podróżował po całych Niemczech. W roku 1714 został skrzypkiem w orkiestrze w Bayreuth, później pracował też w Greiz i Dolních Lukavicach. W roku 1722 został kapelmistrzem książęcym w Zerbst/Anhalt i pozostał nim do śmierci w wieku 70 lat.
Johann Friedrich Fasch komponował zarówno muzykę kościelną, jak i świecką. Jego muzykę cenił i kopiował Johann Sebastian Bach. Twórczość Fascha stanowi ważny etap przejściowy między muzyką baroku i klasycyzmu.
Od roku 1983 w mieście Zerbst odbywają się coroczne festiwale muzyczne dla uczczenia jego pamięci.
Johann Friedrich Fasch był ojcem Carla Friedricha Christiana Fascha, również muzyka.
Zapraszam do wyłuchania muzyki tego zapomnianego kompozytora, wierząc że nie będzie to czas stracony. Zyczę rownież samych przyjemnych wrażeń estetycznych.
Inne tematy w dziale Kultura