Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca, przedstawiam dzieło kompletnie zapomnianego kompozytora pochodzenia maltańskiego, działającego w Neapolu i przez krótki czas w Londynie, Girolamo Abosa. Jest to Stabat Mater, warte wysłuchania.
Przez kilka niedziel zamierzam przedstawiać z powodu Wielkiego Postu, dzieła zapomnianych kompozytorów, poświęcone Męce Pańskiej. Stabat Mater Girolamo Abosa jest pierwszym dziełem z tej serii.
Przedstawiam również krótki życiorys za Wikipedią:
Girolamo Abos (ur. 16 listopada 1715 w Valletcie, zm. w październiku 1760 w Neapolu) – włoski kompozytor pochodzenia maltańskiego, działał w epoce baroku.
Abos był synem Hiszpana. W 1729 roku dostał się do Conservatorio dei Poveri di Gesù w Neapolu, gdzie uczył go Gaetano Greco, a potem Francesco Durante. Pierwsza opera Abosa Le due zingare simili została wystawiona w 1742 w Teatro Nuovo w Neapolu.
Pracował w różnych konserwatoriach muzycznych w Neapolu:
od 1742 roku jako secondo maestro (obok Francesco Feo) w Scuola dei Poveri di Gesù
od 1743 roku w Conservatorio di Sant'Onofrio a Porta Capuana
od 1754 roku jako secondo maestro w Conservatorio della Pietà dei Turchini.
W 1756 roku odwiedził Londyn. Po 1759 roku przestał nauczać muzyki i pracował w różnych kościołach w Neapolu.
Zapraszam do wysłuchania tego dziełatypowego dla szkoły neapolitańskiej, czyli tego co cenimy w muzyce najbardziej: melodyjności, lekkości, co sprawia, że tego typu muzyki słucha się z wielką przyjemnością.
Inne tematy w dziale Kultura