44 obserwujących
766 notek
960k odsłon
  1361   4

Biurokracja MON - podsumowanie

IV

Przechodząc płynnie do krabologii przypominam, ze Ukraińcy opanowali Kraby w miesiąc chyba. A nie że dekady. Słusznie zauważają tamtejsi komcionauci że mamy do czynienia z przezbrojeniem. Artylerzyści przesiądą się ze starych Goździków, Dan, Gradów na nowe K9 i HIMARSy.

Wspomniany generał jakoś nie zbudował zdolności do produkcji stu (100) Krabów rocznie tylko 20 czy 30. Z bidą bo jest problem z silnikami. Wspomina tam że docelowa K9PL Krab 2 będzie miała automat ładujący dzięki któremu będzie mogła oddać 1-2 strzały więcej w jednorazowej nawale? Chyba jednak nie. Dodatkowo K9PL będzie miała to samo podwozie co Krab, może tę samą armatohaubicę o długości lufy 52 kalibry. Inną wieżę i takie samo wyposażenie. K9 będzie używana taktycznie w taki sam sposób jak Krab. Podobne wyposażenie dywizjonów, ten sam system TOPAZ. O jakiej różnicy mówimy zatem? O żadnej różnicy w szkoleniu.

Co mu tam się jeszcze nie podoba? Liczebność. Za jego czasów była mowa o 120 sztukach, czyli o zaspokojeniu 20% potrzeb w 5 lat. Przy dobrych wiatrach. Jakby mu postawić zadanie: przedstawić plan przezbrojenia wojska w nowoczesny sprzęt to co by powiedział? Nic by nie powiedział bo to są liczby rzędu 1000 czołgów, 700 Krabów, 2000 BWPów. Oni tego nie planowali, planowali stulecie wyrzutni Grad w armii chyba.

Przypominam: 24 lutego 2022 zwiększyła się nasza zdolność do konsumpcji sprzętu. Raz że totalni przymknęli jadaczki a dwa zwiększył się stopień społecznej akceptacji w obliczu ruskiej inwazji na Ukrainę. Ludzie zobaczyli dowodnie co nam grozi i że trzeba się bronić. Tymczasem totalne przekonywały że wojna w regionie nam nie grozi, że terroryzm, że misje, że to że sio.

V Przemysł

Dotarły do mnie opinie że nasz przemysł ogólnie nie wydala i nie jest to kwestia dofinansowania tylko niegramotności. Nie do końca musi być wina przemysłu bo opisywałem próby MON (biurokracji monowskiej) uwalenia rakiet Piorun. Piorun okazał się tak dobry że nie dało rady go uwalić. Opóźnienia w takich programach jak Narew i Wisła mają wynikać z niewymyślenia stosownych radarów na czas. Tymczasem gotowych z półki nie możemy wziąć bo są zagraniczne i nasz przemysł zostanie wyautowany. Oczekuję na dyskusję w tej dziedzinie. 

https://defence24.pl/przemysl/gen-wierzcholski-zakup-koreanskich-haubic-to-blad-bez-odpowiednio-przygotowanych-kadr-nie-wzmocnimy-artylerii-wywiad?fbclid=IwAR27dEA1viSndlD-7FGB6yCsel8Xf9WZZgpu3BUMqoYwRFvwhjE1QnoAX1w

Podsumowanie:

Ileż razy trzeba pisać, że kluczowym jest zdefiniowanie potrzeb na realnym poziomie - umożliwiającym wymianę całego uzbrojenia  posowieckiego w jego szerokim spektrum? Mamy rok 2022 i naprawdę jest najwyższa pora. Mam tu pytanie do zwolenników totalsów: ile czasu wg. was mieliśmy opierać się na ruskim sprzęcie? 

#MON #Abrams #K2

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo