26 obserwujących
117 notek
118k odsłon
73 odsłony

Wszyscy tańczą, jak im czekiści grają

Wykop Skomentuj5

Zastanawiam się, ile razy jeszcze ten numer jeszcze przejdzie. Wygląda na to, że niestety ciągle raz wynaleziony wzorzec jest skuteczny. A mianowicie, naiwny Zachód i nasi niekoniecznie zorientowani na interes narodowy politycy po raz kolejny tańczą tak, jak im panowie z Łubianki/Kremla zagrają. Fakt, melodie ładne i sympatyczne, kunszt muzyków wybitny, ale ile można?

Do rosyjskiego "Newsweeka" w tym tygodniu "wyciekły" dokumenty, które zawierają nowe wytyczne rosyjskiej polityki zagranicznej. Nie ma już "przyjaciół" i "wrogów", są tylko "interesy". Nie ma już "odrodzenia Rosji" w dawnej strefie wpływów Sowietów, jest modernizacja, a dawnymi republikami ZSRS - stosunki partnerskie.

A tymczasem przy okazji wielkiej parady mieliśmy w Moskwie dwa szczyty organizacji integracyjnych na obszarze dawnego ZSRS: Wspólnoty Niepodległych Państw i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Czyli reintegracja postępuje.

U nas Gazprom nagle płynnie przeszedł od straszenia przerwaniem dostaw po fundowanie stypendiów na UW.

Co do otwarcia na Zachód, wniosek jest prosty. Mamy do czynienia z odgrywanym kolejny raz wariantem NEP (Nowej Polityki Ekonomicznej) z wczesnych lat dwudziestych, kiedy to zagrożony katastrofą system sowiecki dokonał przejściowej liberalizacji, żeby wyjść z gospodarczej zapaści. A potem był Stalin.

Kilka poszlak:

1. Chińczycy wypierają Rosjan z Azji Środkowej, bez której słabnie ich pozycja w międzynarodowych rozgrywkach energetycznych.

2. Odkryto u nas wielkie ilości gazu łupkowego, a technologia ta rozwija się w najlepsze. Amerykańska firma naftowa Occidental Petroleum (popularna Oxy) ogłosiła, że 25% jej projektów wydobywczych to ropa z pokładów łupkowych, a za 10 lat będzie to jej główne źródło dochodu.

3. Nadciąga prawdopodobnie druga faza kryzysu, z której Rosja samodzielnie wyjść może nie być w stanie, o czym zresztą wspominają ujawnione dokumenty koncepcyjne.

4. Katastrofa smoleńska, niezależnie od przyczyn, prawdopodobnie poważnie zaszkodziła rosyjskiej dyplomacji publicznej i polityce historycznej, uniemożliwając pewien kierunek jej rozwoju i forsując "ucieczkę do przodu".

Wnioski:

Chwieją się założenia, na których miała się odbudować imperialna pozycja Moskwy. Trzeba zmienić plan, choć cele niekoniecznie. Wszystko się zmienia, tylko czekiści niezmiennie robią wszystkich w konia, choć na szczęście nie zawsze.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale