Inicjatywa Solidarni z Gruzją Inicjatywa Solidarni z Gruzją
18
BLOG

Inwestorzy uciekają z Rosji

Inicjatywa Solidarni z Gruzją Inicjatywa Solidarni z Gruzją Polityka Obserwuj notkę 0
Przez wojnę w Gruzji, Rosjanie uruchomili bolesny dla gospodarki efekt domina. Inwestorzy sprzedali ruble, zabrali z banków swe dolary i wywieźli je za granicę. Biznes wycofał się też z giełdy. Efekt jest taki, że giełdowe firmy nie mają pieniędzy na rozwój i proszą banki o kredyty. Koło się zamyka - banki nie chcą ich udzielać, bo mają mniej pieniędzy w kasach.
To co dzieje się teraz z gospodarką Rosji to coś w rodzaju gospodarczego kaca spowodowanego niedoborami dewiz. Rosja bowiem nie jest aż tak silna, by odpływ kapitału nie wpływał na kondycję jej gospodarki. "Rola zagranicznych źródeł w zaspokajaniu potrzeb pożyczkowych rosyjskich przedsiębiorstw jest nieproporcjonalnie duża" - tłumaczy "Gazeta Prawna" w przedruku analizy z "Financial Times".

Rubel staniał, co oznacza, że nie cieszy się popularnością wśród zagranicznych inwestorów. Finansjera nie chce go trzymać, bo kalkuluje, że na późniejszej sprzedaży można tylko stracić. Pozbywając się rubli i rosyjskich obligacji, biznesmeni likwidowali lokaty dewizowe w bankach, co oznacza, że w systemie było coraz mniej pieniędzy.

Tak się działo od pierwszego dnia wojny w Gruzji. Z danych banku centralnego Rosji, które publikuje "Gazeta Prawna", wynika, że spadek tamtejszych rezerw walutowych wyniósł 16,4 miliarda dolarów. To jeden z największych spadków od ponad 10 lat.

Później doszły do tego problemy na giełdzie. Notowania giełdowe od 7 sierpnia spadły o 6,5 proc. Sam Gazprom staniał o 16 miliardów. Rosyjskie firmy nagle zaczęły mieć problemy z płynnością finansową. Inwestorzy stawiali spółkom ultimatum: albo sprzedacie nam swe obligacje na bardzo wysoki procent, albo w ogóle nie damy wam pieniędzy.

źródło: dziennik.pl

Kontakt z nami: gruzja.niezalezna.pl@gmail.com solidarnizgruzja@tlen.pl GG: 11782159 Nasza-Klasa: I_S_SOLIDARNI_Z_GRUZJA POTRZEBNI WOLONTARIUSZE! Jeśli chcesz pomóc Gruzji, skontaktuj się z nami bądź z wojewódzkimi koordynatorami naszej akcji: POMORSKIE Michał Stróżyk 698 437 035 WIELKOPOLSKIE Piotr "Lenin" Lisiewicz 660 73 83 72 KUJAWSKO-POMORSKIE Michał Sztybel 512 385 899 ŚLĄSKIE Jadwiga Chmielewska 505 054 344 Piotr "Malasek" Malawski 601 79 22 33 WARMIŃSKO-MAZURSKIE (PILNE!!!) Robert Szmigielski 608 478 655 ŚWIĘTOKRZYSKIE Przemysław Harczuk 606 934 800 LUBUSKIE Sławomir Wieczorek 603 204 753 MAŁOPOLSKIE Ryszard Bocian 504 730 544 MAZOWIECKIE Juliusz Korwin 515 776 531

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka