ŚpiEwka ŚpiEwka
152
BLOG

Samochód zamienię na dobry fortepian. Biblioteki internetowe (1)

ŚpiEwka ŚpiEwka Rozmaitości Obserwuj notkę 14


Moje poszukiwania w sieci zaprowadziły mnie już do setek miejsc, a dzięki bibliotekom internetowym dostępne stały się stare druki, rękopisy, książki, prasa, dokumenty życia społecznego, kolekcje literatury i czasopism, całe bazy danych.

Dzisiaj trafiłam na Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, w której znalazłam roczniki Kuriera Poznańskiego od 1872 do 1939 roku. Lektura gazet zajęłaby lata całe, ale smak tamtych lat, marzenia osób wtedy żyjących, ich losy i przygody, ciekawe wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne - to wszystko znajdziemy w Kurierze. Kurier Poznański to najlepszy podręcznik historii, książka sensacyjna, romans i przygoda w jednym.
Zajrzyjmy do jednego tylko wydania ( http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=50261 )

Kurier Poznański nr 161, sobota dnia 6 kwietnia 1929 roku

Ponieważ wątków politycznych mamy serdecznie dosyć i nie zachęca nas do lektury tytuł "Przeciw nagonce hakatystycznej na gen. Le Ronda" na stronie drugiej Kuriera, zerkamy na reklamę "Wytwornych i tanich płaszczy nieprzemakalnych" oferowanych przez Polski Przemysł Gumowy T.A. z Grudziądza... Reklama jak reklama...
Po chwili uwagę przykuwają dwa artykuły sensacyjne ze strony czwartej. Pierwszy to krótka relacja z procesu w Sosnowcu przeciwko byłemu posłowi komunistycznemu Baczyńskiemu, który po otrzymaniu orderu "Czerwonego Sztandaru" od Woroszyłowa, zaznaczył na konferencji w Rosji, że w razie wojny Sowietów z Polską komuniści polscy staną po stronie sowieckiej.



W drugim sensacyjnym artykule dowiadujemy się o tragicznym końcu królowej szpiegów, pięknej i inteligentnej kobiecie, a jednak morderczyni i narkomance.



Czyżby Mata Hari?

 

Pewne zaskoczenie budzi ogłoszenie loteryjne z hasłem: Głosimy szczęście i dobrobyt... Dla wszystkich.


Że też ludzie nadal dają się na takie hasła nabierać...



Na koniec sięgam do stron z ogłoszeniami drobnymi. To prawdziwa kopalnia wiedzy o życiu mieszkańców Poznania 80 lat temu. Kilka kliknięć, już jestem na stronie trzydziestej pierwszej i czytam:

"Na czas Targów mieszkanie parterowe obszerne w pobliżu Targów do odstąpienia..."
"Wystawcy wynajmę pokój elegancko umeblowany (z) elektrycznem światłem ul. Głogowska...".

Z historii Targów Poznańskich wiemy, że w 1929r. odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa (PWK) - zorganizowana z inicjatywy Cyryla Ratajskiego stanowiła przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło 4,5 miliona osób.
Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu wielu mieszkańców Poznania nadal zasilało swoje skromne budżety domowe wynajmując pokoje gościom targowym.

Ale wracajmy do ogłoszeń drobnych z roku 1929, strona 31 tego samego wydania Kuriera:

"Samochód zamienię na dobry fortepian. Adres wskaże: Kurjer Stary Rynek rw4153"

"Panienka sierota przystojna z ładnym charakterem pisma szuka posady. Zgłoszenia: Kurjer zdw 74657"

"Kawaler lat 25 poszukuje panny z braku znajomości ze składem kolonjalnym. Proszę zgłoszenia z fotografią do Kurjera zdw74655".
 
"Chiromantka przepowiada przeszłość, terażniejszość i przyszłość z rąk, z fizjinomii, grafiologji, fotografji i kart"...


Albo:

"Wdowiec, właściciel nieruchomości pragnie poznać wdowę lub pannę do lat 35 celem ożenku. Majątek 30 000 pożądany. Oferty Kurjer...".

"Wdowiec lat 58 łagodnegocharakteru, zamożny w Poznaniu szuka bezdzietnej wdowy lub panny w wieku 43-55 lat posiadającej własną kamienicę, możliwie muzykalną. Cel matrymonialny[...]"


I bądź tu człowieku romantyczny...

Gosposie, sieroty, dzieci na wychowanie, lekcje angielskiego, kroju i szycia, gorsety i fotografje, tępienie pluskiew i obiady na maśle w przystępnej cenie - czy można się nudzić przy takiej lekturze?

Ciąg dalszy nastąpi...

ŚpiEwka
O mnie ŚpiEwka

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Rozmaitości