Blog
ŚpiEwka
ŚpiEwka
ŚpiEwka ja prosta kobieta jestĘ
0 obserwujących 63 notki 109127 odsłon
ŚpiEwka, 13 kwietnia 2012 r.

Sesja z okazji II rocznicy Tragedii Smoleńskiej

 

Wczoraj w Poznaniu odbyła się uroczysta sesja z okazji II rocznicy Tragedii Smoleńskiej.Organizatorem wydarzenia był Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu (AKO). Główna aula Collegium Hipolita Cegielskiego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza mogąca pomieścić 500 osób zapełniła się gośćmi na długo przed rozpoczęciem sesji.
 Na program  złożyło się:
- wspomnienie ks. prof. Pawła Bortkiewicza, uczestnika  „seminariów lucieńskich”,  o  Prezydencie Lechu Kaczyńskim,
- program artystyczny Miejcie nadzieję w wykonaniu Marii Gabler, Bohdana Błażewicza i Przyjaciół,
-  wykład posła Antoniego Macierewicza o najnowszych ustaleniach naukowców badających katastrofę smoleńską.
 
Występ artystyczny
Słowa recytowanych wierszy i śpiewanych pieśni odnoszące się do dzisiejszej rzeczywistości i braku poczucia wspólnoty narodowej najlepiej oddają treść programu artystycznego (fragmenty):
 „Uczą dzieci kłamać, mówią, że patriotyzm nie jest już modny,
A stanie przy fladze biało-czerwonej lub krzyżu to prawdziwa zbrodnia…”
„Co się stało z naszą wolnością?
Mieliśmy być jednością, lecz wciąż się nie zgadzamy,
Łatwiej nam było walczyć niż wolnością cieszyć…”
 
Poetycki obraz katastrofy smoleńskiej  (fragmenty):
 
Oni wracają, choć bardzo zmienieni,
 Bez rąk i nóg i bez twarzy,
Z okrutnej smoleńskiej ziemi,
Ze swych ciał potrzaskanych wysiadają.
 
Stratosferyczni, po niebieskiej toni,
Do ojców lecieli Ikarzy,
Bronią śmiertelną spaleni,
Już nic złego im się nie zdarzy.
 
Po programie artystycznym, w serdecznym i ciepłym wspomnieniu o prezydencie Lechu Kaczyńskim ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz przywołał spotkania lucieńskie, w których brał udział na zaproszenie ś. p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „To właśnie tam, bez mediów, w mało znanej rezydencji prezydenckiej, w sercu Polski chciał rozmawiać o sprawach, które Polskę stanowią. Zapraszał osoby reprezentujące różne opinie i poglądy, był człowiekiem dialogu” –mówił ksiądz profesor Bortkiewicz.
„Lech Kaczyński zawsze podkreślał godność urzędu prezydenta RP , nigdy nie stawiał siebie na pierwszym miejscu”-mówił ksiądz Bortkiewicz. O Wolności, Czy zachód istnieje?, Europejskie Niemcy czy niemiecka Europa?, IVRP, Czy PRL była państwem polskim?- to niektóre tematy seminariów, na które składały się referaty i dyskusje. Ksiądz profesor przywołał także artykuły prof. Z. Krasnodębskiego i W. Sadurskiego opublikowane w „Rzeczpospolitej”, w których m. in. prof. Sadurski stwierdził, że Prezydent Lech Kaczyński nie przekładał różnic politycznych na sferę koleżeńską. Ksiądz profesor przywołał także swoją krótką, acz zabawną wymianę zdań z prof. Sadurskim podczas jednego z seminariów. Na pytanie prof. Sadurskiego : „Czy Pan Bóg zapisał się do PiS?”, ksiądz profesor odparł: „ Nic o tym nie wiem, ale Biblia mówi, że Prawo i Sprawiedliwość są podstawą Jego tronu”.               Kończąc swoje wspomnienie o Prezydencie Lechu Kaczyńskim ksiądz profesor powtórzył za prof. Z. Krasnodębskim: „Jestem dumny, że go znałem”.
 
Głównym punktem uroczystej Akademii był wykład posła A. Macierewicza, szefa 140-osobowego zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.
„Dramat smoleński nie jest oderwaną od naszego życia sprawą, jest rzeczywistością mającą na nowo ukształtować rzeczywistość polską – przeciwko Polsce” – stwierdził Antoni Macierewicz.
Odnosząc się do wyników prac zespołu parlamentarnego poseł stwierdził, że zespół uznał za konieczne podanie do wiadomości publicznej informacji o wynikach raportu australijskich ekspertów, który stwierdza w konkluzji, że na pokładzie samolotu nastąpiły dwie eksplozje w ostatnich sekundach tragicznie zakończonego lotu. Więcej o autorze badań, doktorze inżynierze Gregorym Szuladzińskim i próbach dezawuowania hipotezy o wybuchach na pokładzie samolotu prezydenckiego czytelnicy salonu mogli się dowiedzieć tutaj.
 
Poseł Macierewicz szczegółowo opisał zdjęcie wraku, którego szczątki wydają się potwierdzać hipotezę o wybuchach.
-„Robiliśmy badania, z których wynika, że niemożliwe jest aby samolot pękł w połowie i aby obie burty wywinęły się na zewnątrz. Ten samolot rozpadł się w powietrzu” – stwierdził poseł.
Poseł Macierewicz odniósł się także do wiarygodnych zeznań świadków, które zebrano zaraz po katastrofie, m. in. na miejscu zdarzenia. Także te relacje 17 świadków zdają się potwierdzać hipotezę o wybuchach – powiedział poseł. Nie zabrakło słów podziękowań dla tysięcy osób z całego świata, które aktywnie włączyły się w proces wyjaśniania katastrofy.
-„To oczywiście jest hipoteza, na podstawie setek tysięcy zdjęć, trajektorii lotu, a także na podstawie zapisów rejestratora parametrów lotu (opublikowanych przez MAK). Analiza rozrzutu szczątków samolotu pokazuje, że części były rozrzucone na obszarze ponad 1 hektara i są ich tysiące. Zespół Millera miał tysiąc razy większe możliwości, nie zrobił nic.” – powiedział poseł.
-„Jeśli ta hipoteza się potwierdzi, czeka nas jeszcze odpowiedź na następujące pytania: Kto to zrobił? Dlaczego? Kto w tym pomagał i w jakim stopniu był świadomym uczestnikiem? A potem ich osądzimy i skażemy” – zakończył poseł.
Dziękujemy, dziękujemy! Skandowali zebrani w auli goście żegnając burzą oklasków zarówno artystów jak i księdza profesora i posła Macierewicza.
 
Dzisiaj Sejm odrzucił projekt uchwały zgłoszony przez PiS o zwróceniu się do strony rosyjskiej z żądaniem wydania wraku samolotu.
 
 
 
Opublikowano: 13.04.2012 17:01.
Autor: ŚpiEwka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @NATHII M. tu jest spóźnione dziękuję :)
  • @STOPKLATKA prawdaż, polecam lokalny program wtk :) najlepiej obejrzeć Puls dnia, zwykle...
  • @MATEUSZ KUSZNIER jaki olśniewający komentarz :)

Tematy w dziale