Blog
Sporo zdziwień
Janusz40
Janusz40 Inż. Mgr ekon. Ekspert ekonomiczny PTE
32 obserwujących 987 notek 590436 odsłon
Janusz40, 7 października 2018 r.

Patologiczny status prawny samorządów

273 9 1 A A A

          Przed prezydentem Legionowa był prezydent Olsztyna, to żaden przypadek. Gdyby przeanalizować np. majątki prezydentów większych miast Polski, to okazałoby sie, że to sami milionerzy. Największym błędem prawnego statusu samorządów była nieograniczona kadencyjność i nadmierna władza.

Taka władza prezydentów miast doprowadziła do patologi - jest on często najwiekszym pracodawcą w mieście, ma znakomite układy z palestrą, z lekarzami, z developerami. Także prezydenci zdecydowanej większości miast w Polsce mieli partyjne wsparcie w PO i PSL. To wszystko tworzy bastion trudny do zdobycia. Cała administracja jest z ich nadania. Od czasów premiera Buzka większość prezydentów tkwi na swoich stanowiskach - ta patologia wynikająca z całkowicie błędnej ustawy samorządowej. "Obalenie" urzedujacego od kilkunastu lat prezydenta w demokratyczny sposób jest właściwie niemożliwe. Tu potrzebne jest działanie rewolucyjne; przede wszystkim napisanie nowej ustawy samorządowej.

          Personalne zmiany w samorządach są tak samo trudne do przeprowadzenia jak zmiany w sądownictwie. Zauważmy, że z małymi wyjatkami prezydenci ubiegaja się o powtórne kadencje. Dotychczas wygrywali w cuglach, dlaczego mieliby nie wygrać obecnie. Zachowanie niektórych włodarzy miast przypomina maniery udzielnych książąt. Zresztą także niektórych marszałków województw. Tak jak prezydent Legionowa zachowywali się cesarze i królowie (może nie aż tak, jak Neron, czy Kaligula), ale jak np Ludwik XIV.

          Do tak współcześnie niewyobrażalnych zachowań prowadzi właśnie brak odpowiedzialności, bezkarność, brak weyfikacyjnej roli suwerena i ustawowo przydzielona nadmierna władza. Najwyższy czas na zmiany.

Opublikowano: 07.10.2018 22:11.
Autor: Janusz40
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wbrew wymienionym papierom jestem humanistą. Piszę od kilkudziesięciu lat - przeważnie do szuflady. Kieruję się maksymą: Amicus Plato, sed magis amica veritas. Gotów jestem zawsze wysłuchać i odpowiedzieć na rzeczowe argumenty.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Animelo, napisałaś dokładnie to, co chodzi mi po głowie od dawna. Oczywiście - brak czasu...
  • @giz 3miasto ; O jej, jestem roztrzepany - chyba po tryumfie naszych skoczków. Przeczytałem...
  • @giz 3miasto ; Cóż, kiedyś się zgadzaliśmy. Może byś coś napisał - tak w szczegółach...

Tematy w dziale Polityka