37 obserwujących
1013 notek
601k odsłon
276 odsłon

Ustawa kominowa i okolice

Wykop Skomentuj8

Trudno spokojnie wysłuchiwać debat telewizyjnych podczas których prezentowane są subiektywne opinie uczestników nie poparte argumentami prawnymi. Idzie o dyskusje na temat uposażenia osób zatrudnionych w NBP.

Prawda, trudno dociec konkretów odnoszących się do zasad uposażeń; ustawa kominowa - wielokrotnie nowelizowana, wielokrotnie dająca coraz większe możliwości zarabiania osobom na kierowniczych stanowiskach państwowych i spółkach skarbu państwa - jest stosunkowo mało komunikatywna. Nie odnosi się jednak do osób zajmujących najważniejsze stanowiska w państwie. Prowadzenie drobiazgowej kwerendy, to katorżnicza praca, ale zawodowi publicyści, czy dziennikarze, nie mówiąc o politykach, powinni z zawodowego obowiązku być zorientowani w sprawach, o których debatują.

Wielokrotnie (społecznie) analizowałem już to OFE, już to emisję CO2 (kilkadziesiąt artykułów - także na tym portalu), ale oczekiwałem rzetelnego wpisu na temat zasad przyznawania uposażeń pracowników państwowych zajmujących kierownicze stanowiska. Nie doczekałem się.

Sprawa jest stosunkowo prosta - reguluje to:  USTAWA z dnia 31 lipca 1981 r.o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. i podjęte na jej podstawie "ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 25 stycznia 2002 r. Późniejsze rozporządzenie prezydenta z 30 sierpnia 2018 r. zmniejszyło wskaźniki (w stosunku do podstawy) ustalania uposażeń marszałków i wicemarszałków sejmu i senatu. 

W stosunku do prezesa NBP jego zastępcy i pierwszego wiceprezesa nie ma zmian i wskaźniki (mnożniki kwoty bazowej) wynoszą odpowiednio:

1 Prezes Narodowego Banku Polskiego 6,2 i 2,0 (dodatek funkcyjny),

2 Pierwszy zastępca Prezesa Narodowego Banku Polskiego 5,7 i 1,6 (dodatek funkcyjny).

3 Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego 5,6 i 1,5 (dodatek funkcyjny).

Kwotą bazową do wyliczeń wynagrodzenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z tytułu zysku) ogłoszone przez Prezesa GUS-u na IV kwartał poprzedniego roku kalendarzowego. Podstawa ta wynosi więc obecnie: 4.739,51 PL.

Zatem prezes Glapiński może zarobić najwyżej: 6,2 x 4.739,51 zł = 29.384,96 zł. i z tytułu dodatku funkcyjnego 2 x 4.739,51 zł = 9.479,02 zł. Razem: 38.863,98 zł.

Dyrektorzy (wydziałów, czy departamentów w NBP) podlegają powszechnym regulacjom określonym w ustawie kominowej.

Powoływanie się na przykłady zarobków w bankach centralnych innych państw może tylko mieć miejsce w sejmie w czasie debaty nad ustawami regulującymi te kwestie. Z chwilą przyjęcia ustawy - wszelkie dyskusje na ten temat co najwyżej noszą znamiona dyskusji akademickiej, ale nie mają znaczenia merytorycznego.

Wypłaty uposażeń ponad normy wynikające z przepisów podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami, a w stosunku do osób za to odpowiedzialnych trzeba się zastanowić nad ich moralnymi kwalifikacjami do zajmowania państwowych stanowisk.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka