Karolina Naja i Anna Puławska, fot. PAP/Leszek Szymański

Mamy trzeci medal w Tokio!

Redakcja Redakcja Igrzyska w Tokio Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska wywalczyły srebro w konkurencji K2 500 m. To trzeci polski medal w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Mistrzyni z debiutantką

Zwyciężyły w Tokio Nowozelandki Lisa Carrington i Caitlin Regal, a trzecie były Węgierki Danuta Kozak i Dora Bodonyi. Polki przez długi czas wyścigu płynęły tuż za Nowozelandkami, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami.

W kajakarstwie biało-czerwoni po raz 21. stanęli na olimpijskim podium, ale wciąż czekają na złoto. Zdobyli dotychczas osiem srebrnych medali i 13 brązowych.

Polecamy:

31-letnia Naja wywalczyła już trzeci olimpijski medal. Wcześniej dwukrotnie sięgnęła po brąz razem z Beatą Mikołajczyk (obecnie Rosolską) także w konkurencji dwójek na 500 m. Puławska z kolei debiutuje w igrzyskach.

Dobry wynik Marty Walczykiewicz

Z kolei Marta Walczykiewicz zajęła czwarte miejsce w konkurencji jedynek na 200 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Triumfowała wyżej już wspomniana Lisa Carrington (Nowa Zelandia) przed Teresą Portelą (Hiszpania) i Emmą Aastrand Jorgensen (Dania).

Wicemistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro do podium zabrakło 0,269 sekundy. Carrington zdobyła trzeci złoty medal na igrzyskach w tej konkurencji.

W finale popłynęło wyjątkowo dziewięć zawodniczek (na igrzyskach kajakarze startują na ośmiu torach), bowiem w jednym z półfinałów Portela i Linnea Stensils (Szwecja) finiszowały na czwartej pozycji z takim samym czasem i obie zakwalifikowały się do finału.

Jeszcze szansa w wyścigu na 500 m

W K1 200 m startowała także Helena Wiśniewska, która odpadła w ćwierćfinale. Wiśniewska, Naja, Puławska i Justyna Iskrzycka wystąpią jeszcze w czwórce na 500 m.

Srebro kajakarek to 286. medal polskich sportowców w letnich igrzyskach. Na ten dorobek składa się 69 złotych, 85 srebrnych i 132 brązowe

Wcześniej w Tokio po złoto sięgnęła lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 m, a na drugim stopniu podium stanęły wioślarski z czwórki podwójnej.