Szef kuchni reprezentacji Tomasz Leśniak ujawnia: W kadrze króluje pomidorowa i pierogi

Dieta to podstawa utrzymania formy przez piłkarzy. Fot. PZPN
Dieta to podstawa utrzymania formy przez piłkarzy. Fot. PZPN
Od piętnastu lat żywi piłkarzy kadry. Paulo Sousa jest siódmym selekcjonerem, który może delektować się jego potrawami. Jak policzył kucharz reprezentacji Polski Tomasz Leśniak, piątkowy mecz z Andorą otworzy trzecią setkę starć, przed którymi gotuje Biało – Czerwonym.

Salon24.pl: - Co pan zaserwuje reprezentantom Polski w dniu meczu z Andorą?

Tomasz Leśniak: - Na śniadanie między innymi do wyboru ryżanki, jaglanki z płatków przywiezionych z Polski ryżu tradycyjnego lub ryżu pieczonego. Ponadto pancake ( czyli małe placuszki) proteinowe i owoce. Na obiad zawodnicy zjedzą rosół z makaronem tradycyjnym lub bezglutenowym do wyboru, pierś z kurczaka, ryż biały, ryż dziki, bataty, filet z dorsza i węglowodany – placuszki proteinowe, naleśniki.

Kto jest największym łasuchem w reprezentacji, a który z piłkarzy najbardziej wybrzydza w trakcie posiłków?

- Kadrowicze to profesjonaliści, świadomi swoich potrzeb i ciała ludzie. Wiedzą, że nie należy przesadzać z jedzeniem. Dlatego, nawet kiedy na stole pojawiają się dania, o które prosili, to raczej spróbują danych potraw, niż się nimi napchają. Podobnie nie ma w drużynie narodowej piłkarza, który miałby jakieś niespotykane i trudne do zrealizowania życzenia. Jedzą wszystko to co im przygotuję. Oczywiście dbam o to, żeby, na przykład bufet był obszerny. Nie brakuje w nim potraw na naturalnych składnikach, ale także takich bez glutenu, laktozy czy wegańskich. Wszystko według potrzeb.

Zdarza się, że na zgrupowanie przyjeżdża piłkarz i od drzwi woła – Mistrzu, zjadłbym to i to…?

- Wszyscy zawodnicy powołani przez Paulo Sousę na mecze eliminacji mistrzostw świata z Andorą i Węgrami, występują za granicą. Dlatego, kiedy przyjadą na kadrę, to najczęściej proszą, żebym ugotował im tradycyjne polskie dania – pomidorową, ogórkową czy krupnik no i oczywiście pierogi. W różnych postaciach – z mięsem, ruskie czy z owocami. Widać, że chłopaki tęsknią za domowym, polskim jedzeniem. Pragną znów poczuć smaki dzieciństwa, jakie poznali w rodzinnych domach.

A z bardziej ekskluzywnych dań?

- Piłkarze bardzo lubią polędwicę wellington. To polędwica wołowa z farszem grzybowo - szpinakowym, podawana w cieście francuskim. A inna potrawa, którą chwalą zawodnicy jest żebro wołowe, które najpierw musi być przez 12 godzin marynowane w solance, a kolejne 12 godzin spędza w piecu.

Paulo Sousa gustuje w polskiej kuchni?

Selekcjoner stosuje swoją dietę. Z potraw najbardziej zbliżonych do naszych lubi rosół z kawałkami kurczaka.

A czego Portugalczyk nie lubi?

- Selekcjoner nakazał usunąć z karty wszystkie desery i słodkości. Jedynym wyjątkiem jest żelka na bazie owoców i żelatyny bez dodatku cukru. Selekcjoner Paulo Sousa jest natomiast wielkim zwolennikiem świeżo wyciskanych soków owocowo – warzywnych.

Jak długi jest pański dzień pracy i ile trwa przygotowanie menu na zgrupowanie drużyny narodowej?

Melduję się w kuchni między 5. a 6. rano, a wracam do pokoju około 23. Muszę przygotować śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację i jeszcze około 21.15 – 21.30 – snacki wieczorne, czyli drobne przekąski. Praca nad menu zależy od długości zgrupowania. Jeśli obóz trwa standardowo, czyli około dwóch tygodni, to tworzę zestaw dań około dwóch dni. Jeżeli natomiast mówimy o wyjeździe na dłuższą imprezę, typu mistrzostwa świata czy Europy, to menu liczy nie mniej niż sto stron. A wtedy trzeba się nad nim pochylić przynajmniej przez tydzień.

Można powiedzieć, że droga do zwycięstwa w meczach wiedzie przez żołądki piłkarzy?

Odżywanie jest jednym z elementów składowej podczas przygotowań do meczu i samego spotkania. Ma dodawać sił do treningów i meczu oraz przyśpieszać regenerację po ekstremalnym wysiłku. Tak, uważam, że między innymi bez świadomego i właściwego odżywiania, nie byłoby zwycięstw naszej drużyny.

Rozmawiał Piotr Dobrowolski


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport