Poznaliśmy najlepszego sportowca Polski 2021. Zobacz zdjęcia

Gala Mistrzów Sportu - Piotr Lisek robi salto. fot. PAP/Piotr Nowak
Gala Mistrzów Sportu - Piotr Lisek robi salto. fot. PAP/Piotr Nowak
Piłkarz Robert Lewandowski został uznany najlepszym sportowcem Polski 2021 roku w 87. plebiscycie "Przeglądu Sportowego", organizowanym razem z telewizją Polsat. Drugie miejsce zajęła trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Lewandowski po raz trzeci

Lewandowski wyróżniony w tym plebiscycie został po raz trzeci, w tym drugi z rzędu (po raz pierwszy w 2015 roku.) Wraz z Bayernem Monachium w 2021 r. po raz kolejny został mistrzem Niemiec i jednocześnie królem strzelców Bundesligi z dorobkiem 41 goli, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera. Zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich. W plebiscycie Złota Piłka magazynu "France Football" został uznany drugim zawodnikiem globu minionego roku; przegrał jedynie z Argentyńczykiem Lionelem Messim.

Zobacz galerię zdjęć:

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski podczas Gali Mistrzów Sportu, fot. PAP/Piotr Nowak
Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski podczas Gali Mistrzów Sportu, fot. PAP/Piotr Nowak Anita Włodarczyk, fot. PAP/Piotr Nowak Bartosz Zmarzlik, fot. PAP/Piotr Nowak Katarzyna Zillmann i Dawid Tomala, fot. PAP/Piotr Nowak Robert Kubica i Daniel Obajtek, szef PKN ORLEN, fot. PAP/Piotr Nowak Joanna Jędrzejczyk, fot. PAP/Piotr Nowak Paweł Fajdek, fot. PAP/Piotr Nowak Maja Włoszczowska, fot. PAP/Piotr Nowak Lekkoatletki Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek oraz Iga Baumgart-Witan, fot. PAP/Piotr Nowak Otylia Jędrzejczyk, fot. PAP/Piotr Nowak +5 zdjęć +6 zdjęć

- Gratuluję wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku nasi sportowcy osiągali wielkie sukcesy. Jestem waszym kibicem i trzymam za was bardzo mocno kciuki. Chciałem podziękować za emocje i za to, co robicie dla polskiego sportu. Zawsze wspieram was z wielką dumą. Cieszę się, że jestem częścią tej sportowej rodziny - powiedział kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

Tomala tuż za podium

Trzecie miejsce zajął żużlowy wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik.

Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, którego sukces był jedną z największych sensacji igrzysk w Tokio.

Medaliści ubiegłorocznych igrzysk zdominowali tradycyjną "10" plebiscytu. Zabrakło w niej miejsca m.in. tenisistów Igi Świątek i Huberta Hurkacza czy skoczka narciarskiego Kamila Stocha.

Róża Kozakowska nagrodzona

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, twórca sukcesów sztafety kobiecej 4x400 m, która w Tokio sięgnęła po olimpijskie srebro, a jej członkinie wraz z kolegami triumfowały w sztafecie mieszanej 4x400 m.

Statuetkę tzw. superchampiona otrzymał utytułowany dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008 i 2016) Piotr Małachowski, który w tym roku oficjalnie zakończył karierę sportową.

W kategorii Sport Bez Barier doceniono mistrzynię paraolimpijską Różę Kozakowską, lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych (rzut maczugą).

Impreza roku

Imprezą roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przeprowadzone na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a miano Drużyny Roku przypadło siatkarzom Zaksy Kędzierzyn Koźle, którzy triumfowali w Lidze Mistrzów. Polska siatkówka na taki sukces czekała od 1978 r. - wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych zwyciężył Płomień Milowice.

Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów.

Lista zwycięzców

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2021 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu:

 1. Robert Lewandowski (piłka nożna)

 2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

 3. Bartosz Zmarzlik (żużel)

 4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)

 5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)

 6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)

 7. Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik,

    Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)

 8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)

 9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)

10. Taduesz Michalik (zapasy)

Wyróżnienia:

Drużyna Roku - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Trener Roku - Aleksander Matusiński

Sport Bez Barier - Róża Kozakowska

Superchampion - Piotr Małachowski

Od zawsze ze sportem - Totalizator Sportowy

Impreza Roku - Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce (Stadion Śląski)

Sport i biznes - Robert Kubica i PKN Orlen

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport