Djokovic w grudniu był zakażony COVID-19. Taka jest linia obrony tenisisty

PAP/EPA/JOEL CARRETT
PAP/EPA/JOEL CARRETT
Novak Djokovic w grudniu był zakażony COVID-19 i na tej podstawie został zwolniony z obowiązku szczepienia przed przylotem do Australii - poinformowali prawnicy Serba w złożonym w sobotę w sądzie dokumencie. Tenisiście po dotarciu do Melbourne cofnięto wizę.

Prawnicy Djokovica podali, że pierwszy pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa lider światowego rankingu otrzymał 16 grudnia. Jak dodali, podczas kontroli dwa tygodnie później od 72 godzin nie miał on gorączki ani kłopotów z oddychaniem.

Nie musiał przebywać na kwarantannie

"1 stycznia pan Djokovic otrzymał dokument z Departamentu Spraw Wewnętrznych stwierdzający, że jego odpowiedzi wskazują, iż spełnił warunki przybycia do Australii bez kwarantanny" - kontynuowali przedstawiciele Serba w złożonym w sobotę wniosku.

Wskazali również, że zdobywca 20 tytułów wielkoszlemowych wnioskował o przeniesienie i umożliwienie trenowania przed rozpoczynającym się 17 stycznia turniejem Australian Open. 34-letni zawodnik, który dotarł na antypody w nocy ze środy na czwartek, został umieszczony w hotelu na przedmieściach w Melbourne, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się o azyl w Australii. Tam ma czekać do poniedziałku na rozprawę i jeśli jej wynik będzie niekorzystny, zostanie deportowany.

Zobacz: PiS rozważa, co dalej z kurator Nowak po słowach o szczepionkach. "To wypowiedź głupia"

Nie był przekonany do szczepień

Sprawa gracza z Bałkanów - który od dłuższego czasu odmawiał ujawnienia informacji, czy jest zaszczepiony, a w przeszłości nie krył niechęci wobec takiego rozwiązania - wzbudza sporo kontrowersji zarówno w środowisku tenisowym, jak i wśród mieszkańców Australii. W kraju tym wprowadzono szereg surowych restrykcji i najdłuższy jak na razie łącznie lockdown, a dominujący obecnie wariant omikron przyczynił się do rekordowej liczby przypadków zakażenia koronawirusem na antypodach w ostatnich dniach.

Djokovic najprawdopodobniej zostanie deportowany - kluczowa decyzja zapadnie w poniedziałek.

Ojciec Djokovica użył dziwnego porównania

W sprawę zaangażowało się wiele osób. W Serbii od czwartku organizowane są protesty przeciw tego, jak sportowiec został potraktowany. Do protestów przyłącza się również ojciec tenisisty, który... Prównał Djokovicia do Jezusa.

– Jezus został ukrzyżowany i żyje między nami. Teraz w ten sam sposób chcą ukrzyżować Novaka. Mój syn jest w australijskiej niewoli, ale nigdy nie był bardziej wolny. Novak stał się symbolem i przywódcą wolnego świata, świata biednych i uciskanych — stwierdził.

Djokovic triumfował dziewięciokrotnie w Australian Open. Jeśli zwycięży w najbliższej edycji turnieju w Melbourne, będzie to jego 21. wielkoszlemowy tytuł i pobije rekord, który obecnie dzieli ze Szwajcarem Rogerem Federerem i Hiszpanem Rafaelem Nadalem.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport