Orlen Warsaw Marathon 2018.

Orlen Warsaw Marathon 2018. Zwycięzcą Kenijczyk Omullo, biegali polscy politycy

Redakcja Redakcja Bieganie Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Szósta edycja imprezy Orlen Warsaw Marathon w Warszawie już za nami. Najlepszy czas uzyskał Kenijczyk Ezekiel Omullo, a w sportowej walce uczestniczyło łącznie aż 20 tys. miłośników sportu.

-To jest impreza, która jest jedną z najważniejszych, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. To jest narodowe święto biegania - podkreślał przed rozpoczęciem maratonu minister sportu Witold Bańka. W ostatnich latach zamiłowanie Polaków do biegania i pracy nad tężyzną fizyczną wyraźnie wzrasta. Odnotowano też większe zainteresowanie Orlen Warsaw Marathon. W piękną niedzielę rywalizowało aż 20 tys. osób.

Boom na fitness. Polacy dla zdrowia wylewają siódme poty

Przed rozpoczęciem zawodów odśpiewano hymn Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Maratończycy biegli w stronę Mostu Świętokrzyskiego, natomiast na krótszym dystansie biegu OSHEE 10 km uczestnicy udali się na prawobrzeżną stronę Warszawy. Zorganizowano na trasie specjalnie punkty kibicowania, biegaczom umilały czas zespoły muzyczne.

Z wynikiem 2:11.17 zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon został reprezentant Kenii, Ezekiel Omullo. Kolejny był jego rodak, Felix Kimutai z wynikiem 2:11.41, a na ostatnim miejscu podium Herpasa Negasa Kitesa z Etiopii z czasem 2:11.46.

image

W kategorii kobiet najlepiej poradziła sobie Białorusinka Nastazja Iwanowa – 2:28.03. Drugie miejsce zajęła Etiopka Azmerą Abreha – 2:28.07. Na trzeciej pozycji zawody ukończyła Polka Izabela Trzaskalska, reprezentująca AZS UMCS Lublin - 2:32.26.

Mistrzem Polski został Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) z wynikiem 2:13.53, drugi na mecie był Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 2:15.17 i trzeci Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław, 2:15.57).

Wśród niepełnosprawnych kobiet na rowerach z napędem ręcznym typu handbike na najwyższych miejscach podium na dystansie 19 km znalazły się: Słowaczka Anna Oroszova, Monika Pudlis (IKS Smok Lotos Orneta) i Katarzyna Zubowicz (IKS Smok Lotos Orneta).

W takiej samej dyscyplinie mężczyzn triumfowali Rafał Wilk (Stal Rzeszów), drugie miejsce zajął Krystian Giera (VeloAktiv Włocławek), trzecie Arkadiusz Skrzypiński (Izoblok Start Szczecin).

image

Bieg Oshee również wygrał Kenijczyk. Triumfatorem zmagań na 10 kilometrach został Mengistu Zelalem, za nim uplasował się Terefe Seifu z Etiopii, a na trzecim miejscu ukończył zawody Adam Nowicki (MKL Szczecin). Wśród kobiet najlepiej w biegu na 10 km poradziła sobie Louise Small z Wielkiej Brytanii, która wygrała z drugą Pauliną Kaczyńską (WMLKS Pomorze Stargard) i trzecią Moniką Kaczmarek (AZS Łódź).

Ulicami Warszawy biegali znani polscy politycy i urzędnicy. Swoją kondycją pochwalili się w mediach społecznościowych m.in. Patryk Jaki, Sławomir Cenckiewicz czy Piotr Woyciechowski.

Źródło: orlenmarathon.pl