69 obserwujących
614 notek
516k odsłon
  146   0

Wizyty polskich prezydentów w Wilnie w czasach przełomu: 2010 i 2020image


W dniu dzisiejszym rozpoczęła się dwudniowa wizyta Pana Prezydenta A.Dudy z Małżonką w Wilnie.

W programie wizyty jest przewidziane:


-  wystąpienie w litewskim parlamencie, w którym nawiąże do 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta, ostatniego Wielkiego Księcia Litwy i króla Polski, postaci ważnej we wspólnej polsko – litewskiej historii.

- spotkanie z odchodzącym premierem Sauliusem Skvernelisem i kandydatką na szefową nowego rządu Ingridą Šimonyt.

- rozmowa w cztery oczy z Prezydentem Litwy Gitanasem  Nausedą

-  inauguracja wirtualnego polsko-litewskiego forum biznesowego

- Prezydent Polski odwiedzi też groby przywódców powstania styczniowego na Rossie oraz mauzoleum, w którym spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i szczątki jego matki.

Wizyta, jak widać dość bogata programowo i treściowo


Inaczej przedstawiała się wizyta śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 8.04.2010 roku, na dwa dni przez jego śmiercią w dniu 10.04.2010 roku.

Po pierwsze była ona zdecydowana dość nagle w wyniku zaproszenia wystosowanego przez ówczesną prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.

Po drugie to nagłe zaproszenie i  ta wizyta uniemożliwiła realizację planu śp. Prezydenta, by do Katynia wybrać się pociągiem wraz z rodzinami katyńskimi i zmusiła by poleciał samolotem.

Po trzecie, by skłonić śp. Prezydenta do udania się do Wilna, Dalia Grybauskaitė obiecywała Mu, że podczas wizyty będzie mógł zabrać w parlamencie Litwy głos w sprawie o którą bardzo zabiegał i na której mu bardzo zależało.

Tą sprawą, którą miał się zajmować parlament litewski była sprawa pisowni polskich nazwisk na Litwie.

Oczywiście był to zwyczajny "wabik" i "rybka chwyciła haczyk" a parlament nie zamierzał wyrazić zgody na to rozwiązanie.

Kim była Dalia Grybauskaitė, skoro została wykorzystana w realizacji tak okropnej zbrodni na polskiej elicie?


W 2009 roku, gdy została prezydentem Litwy media pisały:

„Zdecydowaną większością głosów wybrana na prezydenta Litwy Dalia Grybauskaite mogłaby równie spektakularnie wygrać wybory prezydenckie w Rosji. Ponad 62% Rosjanie chciałoby bowiem widzieć litewską prezydent na Kremlu, na stanowisku prezydenta ich kraju, wynika z sondażu przeprowadzonego przez popularną rozgłośnię "Echo Moskwy". 

http://polonia.wp.pl/title,Grybauskaite-moglaby-zostac-prezydentem-Rosji,wid,11142537,wiadomosc.html

„Dalia Grybauskaitė - Angela Merkel Litwy ”

http://supernius.pl/story.php?title=dalia-grybauskaite-angela-merkel-litwy

(treść usunięta z sieci)

Nagroda Karola Wielkiego dla „Żelaznej Damy” z Litwy - DW

Prezydent Dalia Grybauskaite otrzymała w czwartek (9.05.2013) prestiżową nagrodę Karola Wielkiego w Akwizgranie. Kapituła nagrody uhonorowała zasługi litewskiej polityk dla procesu europejskiego zjednoczenia.


https://www.dw.com/pl/nagroda-karola-wielkiego-dla-%C5%BCelaznej-damy-z-litwy/a-16802114


Wspólnik spisku na życie śp. Prezydenta i polskiej elity czyli D.Tusk też otrzymał tę prestiżową nagrodę Karola Wielkiego.

Kuratorium Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego ogłosiło o jej przyznaniu D.Tuskowi 16.01.2010 roku(było to przyznanie "na kredyt" tej nagrody, podobnie jak kapituła pokojowej Nagrody Nobla przyznała pokojową nagrodę B.H.Obamie, który podczas swojego urzdowania urzadził wojenne piekło na Bliskim Wschodzie i w Płn. Afryce), czyli w dniu następnym po powrocie z tajemniczego zimowego urlopu(to podczas tego tajnego zimowego urlopu musiała zapaść ostateczna decyzja o przeprowadzeniu operacji z 10.04.2010 roku), bo już 28.01.2010 roku podczas pobytu na WGPW ogłosił publicznie, ze rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich przypadających w 2010 roku.

Wręczenie nagrody  po "spłacie kredytu" odbyło się 13 maja 2010 roku w Akwizgranie i po raz pierwszy w historii tej nagrody, wręczał ją laureatowi urzędujący kanclerz Niemiec A.Merkel, co miało podkreślić "zasługi" laureata D.Tuska dla "jednoczenia Europy".

Warto byłoby wyjaśnić, czy przed przyznaniem nagrody Karola Wielkiego D.Tuskowi przez Kuratorium w Akwizgranie, śp. Prezydent zgodnie polskim prawem, wydał zgodę na przyznanie D.Tuskowi tej zagranicznej nagrody. 

Obecnie sytuacja geopolityczna jest też przełomowa(wybory prezydenckie w USA) i widać poczynania Niemiec na rzecz powrotu do budowy rosyjsko niemieckiej EURAZJI i deamerykanizacji Europy (oferta Niemiec skierowana do USA przez szefową CDU i minister obrony RFN).

Członek rządu federalnego, minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer przedstawiła kompletną strategiczną mapę drogową na rzecz ponownego dostosowania stosunków transatlantyckich na nowych warunkach.

Propozycje Kramp-Karrenbauera dla USA, to apel o „kluczową rolę” dla Niemiec w Europie

Byłoby to coś na kształt apelu R.Sikorskiego w przemówieniu w Berlinie w listopadzie 2011 roku w Berlinie, o krok od Bramy Brandenburskiej, w czasie gdy Polska sprawowała prezydencję w UE, mówiąc:

"Prawdopodobnie będę pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który tak mówi, ale to powiem: mniej się obawiam niemieckiej siły, niż zaczynam bać się niemieckiej bezczynności”.

Te "nowe warunki" to zgoda USA na przejęcie przez Niemcy strategicznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy, co wiązałoby się z wycofaniem obecności militarnej USA z Europy(Niemcy zobowiązałyby się na zwiększenie swojego budżetu obronnego do takiego poziomu, który tą militarną odpowiedzialność Niemiec za bezpieczeństwo Europy, uczyniłby realnym).

W zamian Niemcy\niemiecka UE byłyby gotowe zawrzeć z USA umowę o wolnym handlu i ograniczyć rolę USA do trzymania nad UE ochronnego parasola atomowego w ramach NATO.

Niemcy/niemiecka UE miałaby być jednym z geopolitycznych biegunów zdolnych do równorzędnej gry z USA, Rosją i Chinami(z postulatem statutu Niemiec jako stałego członka RB ONZ).


Oby obecna wizyta Prezydenta A.Dudy w Wilnie była zapowiedzią definitywnego zerwania władz Litwy z polityką podporządkowaną imperialnym interesom Niemiec i Rosji, którym wysługiwali się laureaci niemieckiej Nagrody Karola Wielkiego: D.Tusk i  Dalia Grybauskaitė.Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka