Stanisław Żerko Stanisław Żerko
4881
BLOG

"Jakie piękne samobójstwo" - zamiast recenzji

Stanisław Żerko Stanisław Żerko Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

Na recenzję książki Ziemkiewicza już za późno, "Samobójsrwo" ukazało się pół roku temu, a dyskusje wokół niej w zasadzie wygasły. Poczytywałem ją latem, ale - przyznam - dość pobieżnie. Przez przypadek wróciłem do "Samobójstwa" teraz, a konkretnie do fragmentów poświęconych polityce Becka. I zaraz przypomniało mi się kilkakrotnie powtarzane stwierdzenie Autora, iż historycy znaleźli w tej książce zaledwie jeden błąd, do tego zupełnie nieistotny.

Błędów, omyłek i lapsusów jest tymczasem sporo. Rekord to chyba s. 184 - cztery błędy na jednej stronie (niedużego zresztą formatu) dowodzi jednak sporej nonszalancji. A zatem:

1. Ultimatum Polski wobec Litwy miało miejsce nie w marcu 1939 r., ale rok wcześniej.

2. Ruś Karpacka (czyli Ukraina Zakarpacka) nie została przekazana Węgrom "w Monachium" - anektowały ją Węgry dopiero pół roku później, w połowie marca 1939 r.

3. W marcu 1939 r. Włochy nie były związane z Niemcami "paktem stalowym", ponieważ zawarty on został dopiero 22 maja 1939 r.

4. Przytaczane przez RAZ-a znane słowa Winstona Churchilla o Polakach ("naród wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie" etc.) wcale nie zostały wypowiedziane "wtedy" (RAZ pisze o jesieni 1938 r., gdy Polska uzyskała Zaolzie), lecz pochodzą z wydanego juz po wojnie 1. tomu dzieła Churchilla "Druga wojna światowa".

To na jednej zaledwie stronie. Ale nic, przeglądam dalej. Książka ciekawa i inspirująca, choć niestety mało rzetelna. Widać zresztą, że napisana na podstawie dość przypadkowego zestawu lektur.

PS. O proszę, pisze Autor, jakoby Beck poinformował Rydza i Mościckiego o ofercie niemieckiej dopiero po wyjeździe Ribbentropa z Warszawy, czyli pod koniec stycznia 1939 r. Nieprawda. Narada w tej sprawie została zwołana na Zamku trzy tygodnie wcześniej, po rozmowach Becka z Hitlerem i Ribbentropem w Berchtesgaden i Monachium.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura