Od 1980 roku ani razu nie miała sytuacja, aby któryś z kandydatów republikańskich wygrał zarówno w prawyborach w Iowa, jak i w New Hampshire. Jednak każdy z nominatów GOP w wyścigu o prezydenturę zwyciężył w tym czasie przynajmniej w jednym z tych prawyborów. W ostatnich pięciu elekcjach tylko dwaj kandydaci (Bob Dole w r. 1996 i George W. Bush w r. 2000), którzy wygrali w Iowa zapewnili sobie poparcie partii w wyborach ogólnokrajowych, ale tylko Bush został potem prezydentem. Już wkrótce, jak jest spodziewane, około 120 tysięcy osób odda swoje głosy w tegorocznych caucuses. Jak wygląda sytuacja sprzed głosowaniem?
Mitt Romney długo obniżał oczekiwanie wobec własnego wyniku w Iowa. Czynniki takie jak spadek poparcia dla Gingricha, spowodowały, że były gubernator Massachussets zdecydował się zintensyfikować swoją kampanię. Jeden z kojarzonych z nim Super PAC-ów (aktywne podczas kampanii organizacje polityczne, które mogą zbierać nielimitowane kwoty na kampanie, zarówno od instytucji, jak i od jednostek) do 27 grudnia wydał 2,85 mln dolarów na reklamówki w telewizji. Romney uzyskał oficjalne poparcie od trzech, spośród pięciu największych gazet w stanie. W ostatnich dniach intensywnie wspierali jego wysiłki niegdysiejsze prezydenckie nadzieje GOP, które jednak nie zdecydowały się na kandydowanie w tym roku, senator z Dakoty Południowej John Thune oraz gubernator New Jersey Chris Christie. Podczas jednego z wieców Christie „zagroził” uczestnikom caucuses, ze jeśli go zawiodą i nie poprą Romneya będzie bardzo niezadowolony.
Po wysoce prawdopodobnym zwycięstwie w Iowa, Romney oczekuje niemal pewnego tryumfu w New Hampshire za tydzień. Następnie kampania przeniesie się do Karoliny Południowej, gdzie lepsze wyniki mogą osiągnąć kandydaci konserwatywni, ale równie dobrze może powtórzyć się tam sytuacja sprzed czterech lat gdy Fred Thompson i Mike Huckabee podzielili między sobą głosy wyborców bardziej konserwatywnych, na czym skorzystał umiarkowany John McCain. Romney jest więc najbliżej nominacji, o czym świadczy również fakt, że jest najczęściej atakowanym przez Demokratów kandydatem GOP. Wczoraj miejscowi aktywiści partii zorganizowali w Iowa spotkanie z pracownikiem fabryki zwolnionym przez firmę Bain Capital (zajmującą się restrukturyzacją przedsiębiorstw, a następnie ich sprzedażą), w której władzach był w tym czasie Romney.
Niezależnie od końcowego wyniku głosowania za jego zwycięzcę może uchodzić Rick Santorum. Polityk został nagrodzony za ciężką pracę (odwiedził każde z 99 hrabstw w Iowa) zyskując poparcie wielu wpływowych w stanie wyborców ewangelikalnych. Santorum, którego kariera polityczna jeszcze niedawno wydawał się skończona (przegrał w 2006 r. o18 pkt. proc. walkę o reelekcję na urząd senatora w Pensylwanii) teraz odżył zyskując pozycję głównego kandydata skrzydła konserwatywnego. Jak sam przyznał w ciągu ostatnich kilku dni zebrał więcej funduszy na kampanię, niż w ciągu poprzednich kilku miesięcy. Jednak zwycięstwo Santorum może okazać się pyrrusowe jeżeli nie zdoła potwierdzić dobrego wyniku w kolejnych prawyborach.
Wciąż w walce o wygraną liczy się Ron Paul. Kandydat, którego w ostatnich dniach kampanii intensywnie wspiera jego syn Rand, senator z Kentucky, w ostatnich dniach coraz częściej atakuje Ricka Santorum za jego głosowania w czasach kiedy ten był senatorem (chodzi o zwiększenie funduszy na pomoc zagraniczną oraz wsparcie dla wzrostu budżetu jednostek administracji rządowej). Paul podkreśla również, że w indywidualnych datkach na kampanię otrzymał więcej pieniędzy od żołnierzy, niż którykolwiek z pozostałych kandydatów. Jest to odpowiedź na „niebezpieczne” zdaniem niektórych z nich poglądy kongresmena z Teksasu na kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym.
Pozostali kandydaci wydają się już być pogodzeni z losem, chociaż walczyć próbuje jeszcze Newt Gingrich, który czuje się ofiarą kampanii negatywnej organizacji Super PAC powiązanych z Romneyem.
Oto wyniki ostatnich sondaży:
http://www.realclearpolitics.com/docs/2012/InsiderAdvantage_Iowa_0102.pdf
http://www.publicpolicypolling.com/pdf/2011/PPP_Release_IA_101914.pdf
http://www.desmoinesregister.com/assets/pdf/FullTopLineResults.pdf
Inne tematy w dziale Polityka