W dniu w którym Jon Huntsman otrzymał poparcie „The State”, największego dziennika w Karolinie Południowej, przed prawyborami w tym stanie, były gubernator Utah zdecydował się na rezygnację z walki o nominację Partii Republikańskiej i przekazał swoje poparcie Mittowi Romneyowi. W ten właśnie sposób z wyścigu wypadł ostatni, obok Romneya, kandydat, który mógł być postrzegany przez wyborców jako umiarkowany.
Kampanii Huntsmana, którego poparcie w Palmetto Statewahało się w granicach błędu statystycznego, po zajęciu 3. miejsca w prawyborach w New Hampshire wyraźnie zaczęło brakować środków. Sam kandydat był niechętny wsparciu z własnej kieszeni swoich starań o nominację poza 2 mln dolarów, które wcześniej już wyasygnował. Sprawnie zareagował sztab byłego kandydata, który usuwa już z Internetu, wymierzone w Romneya treści kampanijne.
Przyjęcie wparcia Huntsmana jest dla Romneya tym łatwiejsze, gdyż były ambasador USA w Chinach wprawdzie zarzucał mu brak „rdzenia” w poglądach oraz niewielki, w porównaniu z własnym, dorobek na polu tworzenia nowych miejsc pracy podczas pracy jako gubernatora, to jednak nie podejmował on w debatach tematu korporacyjnej przeszłości faworyta wyścigu. Huntsmana z Romneyem, oprócz wyznawanej religii (obydwaj są wyznawcami mormonizmu), łączy specyficzny związek z administracją prezydenta Obamy. Były gubernator Utah przyjął w sierpniu 2009 roku od urzędującej głowy państwa posadę ambasadora w Chinach, gdzie pozostawał na urzędzie do lutego 2011 roku. Romney zaś przeprowadził w Massachusetts reformę opieki zdrowotnej, na której jak twierdzi Obama, wzorowana była ogólnokrajowa reforma w tym obszarze. Fakt ten skłonił innego kandydata, który również później scedował swoje poparcie na rzecz Romneya - Tima Pawlentego - do ukucia terminu „ObamneyCare”.
Kolejną dobrą wiadomością dla Romneya jest sondaż, wedle którego kandydat traci do urzędującego prezydenta zaledwie jeden punkt procentowy
Woyzeck pisał już o zgromadzenie wpływowych ewangelikalistów w Teksasie, które zdecydowało o udzieleniu poparcia Rickowi Santorum. W końcowym głosowaniu były senator z Pensylwanii pokonał Newta Gingricha. Tym samym uczestnicy zdecydowali, że ideowość kandydata cenią wyżej nad jego wybieralność, gdyż badania wskazują, że były speaker Izby Reprezentantów cieszy się w Karolinie Płd. większym poparciem niż Santorum.
Dziś w nocy w telewizji Fox News odbędzie się 16. już debata kandydatów Partii Republikańskiej (przed primaries, które odbędą się 21 stycznia kandydaci spotkają się jeszcze razem podczas czwartkowej dyskusji w telewizji CNN). Ciekawe będzie to, czy rywale Romneya zdecydują się podjąć ponownie temat Bain, a także czy Gingrich będzie próbował podważyć pozycję Santorum w oczach born-again Christians.
Inne tematy w dziale Polityka