0 obserwujących
73 notki
37k odsłon
  859   0

Wybory do Kongresu USA – przegląd sytuacji

Prognoza wyniku: Republikanie tracą miejsce. Warren wygrywa (w pkt. proc.) 54:46.

2) Missouri – rywalizują urzędująca senator Claire McCaskill (D) i Todd Akin (R). Jeszcze niedawno stan ten był w GOP postrzegany jako miejsce pewnego tryumfu. Jednak wypowiedź Akina z 19 sierpnia na temat gwałtu zaszkodziła jego kampanii w sposób jaki nie byłaby zapewne w stanie zrobić jego konkurentka. Od własnego nominata odwrócili się wszyscy najważniejsi Republikanie, w tym Mitt Romny, nie szczędząc mu przy tym słów potępienia. Z pomocy dla Akina odwrócili się także czołowe republikańskie komitety finansujące kampanie. Wprawdzie w sytuacji kiedy perspektywa kiepskiego wyniku GOP w senackiej elekcji w skali kraju stała się realna, odzyskał on częściowo poparcie partii, ale jednak na odzyskanie możliwości zwycięstwa może być już za późno. Akin bazuje więc teraz na oddolnych ruchach i mobilizacji konserwatywnych w sprawach obyczajowych ewangelikalistów. Jego kampania wciąż działa i choć wyniki Akina w sondażach są lepsze niż choćby miesiąc temu to jednak stratę trudno będzie odrobić.

Prognoza: Demokraci utrzymują miejsce, minimalne zwycięstwo McCaskill.

3)  Montana – rywalizują urzędujący senator Joe Tester (D) i Denny Rehberg (R). W stanie w którym spodziewane jest zwycięstwo Mitta Romneya nadspodziewanie dobrze radzi sobie wybrany po raz pierwszy w r. 2006 Tester. Sondaże wskazują, że jest to jeden z najbardziej zaciętych wyścigów do Senatu. Tak jak Warren w Massachusetts wierzy, że odpowiednia liczba wyborców Obamy poprze ją, tak i tutaj Rehberg liczy, że spłynie na niego spora część poparcia dla Romneya. Tester może więc okazać się zakładnikiem tego w jakim stopniu wybory w Montanie będą referendum na temat Obamy, którego wszystkie najważniejsze inicjatywy wspierał Tester.

Prognoza: Demokraci tracą miejsce, minimalne zwycięstwo Rehberga.

4) Dakota Północna – rywalizują Rick Berg (R) i Heidi Heitkamp. Po rezygnacji z ubiegania się o kolejną reelekcją przez Demokratę Kenta Conrada, sprawującego urząd senatora ponad 20 lat, dla GOP otworzyła się szansa na łatwe zwycięstwo w stanie, w którym poparcie wyborców od pewnego czasu przechyliło się korzyść Republikanów. Jednak podobnie jak innych przypadkach bardzo dobrze wygląda kampania kandydatki Demokratów. W stanie, w którym Republikanie mają większość w obu izbach legislatury stanowej, ich polityk jest gubernatorem, a jednym członkiem Izby Reprezentantów stamtąd jest właśnie Berg (poza tym dwa lata temu kandydat GOP – John Hoeven wygrał tam wybory Senatu, a od 1968 r. w wyborach prezydenckich zawsze wygrywali nominaci Republikanów) Heitkamp notuje świetne wyniki w sondażach. Czy i tutaj zadziała czynnik góry karty?

Prognoza: Demokraci tracą miejsce, zwycięstwo Berga.

5) Nebraska – rywalizują Deb Fischer (R) i Bob Kerrey (D). Rezygnacja Bena Nelsona jednego z ostatnich przedstawicieli „zagrożonego wyginięciem” stronnictwa Blue Dogs (umiarkowanych Demokratów) ze starań o dalsze zasiadanie w izbie doprowadziła do „otwarcia” kolejnego wyścigu. Jednak w przeciwieństwie do omawianych wcześniej przypadków tutaj pespektywy na wybór nominatki Demokratów prezentują się bardzo dobrze i jest wielce prawdopodobne, że jest to najpewniejsze miejsce na uzyskanie przez GOP fotela senatora (wg portalu FiveThirtyEight Fisher ma 87% szans na zwycięstwo). Walczący z nią Bob Kerrey, weteran wojny w Wietnamie, były gubernator stanu (1983-1987), a także senator z 12-letnim stażem (1989-2001) zmniejszył ostatnio przewagę Fischer, ale wciąż traci kilka punktów.

Prognoza: Demokraci tracą miejsce,  zwycięstwo Fischer

6) Indiana – rywalizują Richard Mourdock (R) i Joe Donnelly (D). Mourdock w prawyborach GOP pokonał Richard Lugara, jednego z najbardziej doświadczonych senatorów (36 lat pracy). Do tego momentu miejsce to było traktowane jako pewne dla Republikanów. Do tego stopnia, że w r. 2006 gdy miała miejsce spektakularna ofensywa Demokratów, partia ta nie wystawiła przeciwko niemu konkurenta. Jak się okazuje pokonanie Lugara stanowiło dla Mourdocka najłatwiejszą część kampanii. Swoją zeszłotygodniową uwagą na temat gwałtu poważnie nadwerężył, i tak już kruchą, własną kampanię (przewaga na d rywalem w różnych badaniach była już wcześniej minimalna). Na razie nie pojawiły się nowe sondaże, ale można przypuszczać, że Republikanin zaprzepaścił właśnie minimalne prowadzenie, którym dysponował. A stan, gdzie zwycięstwo Romneya jest niemal pewne, być może w Senacie jednym z reprezentujących go polityków będzie Demokrata.

7) Wisconsin – rywalizują Tammy Baldwin (D) i Tommy Thompsn (R). Wisconsin jest stanem na którym od r. 2010 koncentruje się uwaga obserwatorów. Wcześniej uważany za bardzo „niebieski”, po zwycięstwie w wyborach gubernatorskich dwa lata temu Republikanina Scotta Walkera, który przeforsował później godzącą w przywileje związków zawodowych ustawę, a w czerwcu tego roku ochronił się w wyborach, w których miał według planu Demokratów zostać odwołany, teraz zaczął być postrzegany jako stan obrotowy. Efektem tej sytuacji jest to, ze w wyborach do Senatu reprezentuje go Tommy Thompson (gubernator w latach 1987-2001), który wciąż cieszy się spora popularnością w domu. Jego rywalka (w przypadku zwycięstwa stałaby się pierwszą otwarcie homoseksualną członkinią Senatu) należy natomiast do ja bardziej liberalnych polityków w Kongresie. Rywalizacja między nimi jest bardzo wyrównana, tak jak ta na szczeblu prezydenckim. Jeżeli jednak prezydentowi Obamie nie uda się powtórzyć frekwencji, która dała mu w Badger State tryumf cztery lata temu i do urn pójdzie mniej osób niż wtedy, Republikanie mogą świętować podwójne zwycięstwo.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale