Stan Swingujący2012 Stan Swingujący2012
1406
BLOG

Election Day – relacja na żywo

Stan Swingujący2012 Stan Swingujący2012 Polityka Obserwuj notkę 78

Zapraszam do śledzenia relacji tekstowej z dnia wyborów w Stanach Zjednoczonych. Znajdą się w niej informacje nie tylko na temat wyborów prezydenckich, ale i pozostałych ważnych głosowań, które będą miały dzisiaj miejsce.

 

 

06:32Choć Romney nie uznał jeszcze zwycięstwa Obamy, a w wyborach do Senatu i Izby wciąż trwa kilka ciekawych rywalizacji, zamykam w tym punkcie relację. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo. Gratulacje dla zwycięzców, w tym tych, którzy trafili z prognozami.

05:52 Prezydent-elekt wygrywa również w Nevadzie i Kolorado.

05:39 Wreszcie jakiś sukces GOP. Deb Fisher wygrywa miejsce w Senacie zajmowane dotąd przez Demokratów. Obecny skład Senatu: 49 D, 43 R, 2 senatorów niezależnych.

05:34 Romney nie uznał jeszcze zwycięstwa konkurenta.

05:24 Przegrani wyborów: Chris Christie, Paul Ryan, Nancy Pelosi. Ciąg dalszy nastąpi.

05: 23 Zwycięzcy wyborów: Bill Clinton, Nate Silver, Elizabeth Warren.

05:16 Według Fox News, Ohio dla Obamy. Ścieżka Romneya do prezydentury właśnie przestała istnieć. Barack Obama pozostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych.

05:13 Nowy Meksyk (5 głosów elektorskich) dla prezydenta Obamy.

05:11 Podsumowanie wyników z 42 stanów: Barack Obama 245 głosów elektorskich (w tym Iowa), Mitt Romney 200 (w tym Missouri).

05:00 Romney dokłada do na swoją stroną Karolinę Północną kolejny, po Indianie, stan, w którym cztery lata temu zwyciężył Barack Obama. Wciąż czekamy na wyniki z Oho, Florydy i Wirginii.

04:58 Tim Kaine (D) wygrywa w Virginii miejsce w Senacie zajmowane wcześniej również przez Demokratów. Kolejna gorzka pigułka dla Republikanów.

04:14 Claire McCaskill (D) wygrywa wybory do Senatu z Missouri.

04:01 Minnesota dla Obamy. Ścieżka Romneya do prezydentury stała się tak wąska, że niemal niemożliwa do przebycia.

03:47 Wyścig do Senatu w Massachusetts jednak nierozstrzygnięty przez NBC. Natomiast CNN przyznaje to miejsce kandydatce Demokratów. Według tej stacji GOP traci również miejsce z Indiany (już trzecie tej nocy).

03:41 Żadnych dobrych wieści dla Romneya. Obama utrzymuje New Hampshire (4 głosy elektorskie). Republikanin musi wygrać Florydę, Ohio i Wirginię, co jest praktycznie niemożliwe.

03:30 Paul Ryan nie pomógł Romneyowi. Wisconsin (znów Midwest) dla prezydenta Obamy.

03:22 Kolejny po Michigan stan Środkowego Zachodu – Pensylwania - dla Obamy.

03:11 Wkrótce powinny być znane wyniki wyborów prezydenckich z Florydy. Republikanie utrzymają większość w Izbie Reprezentantów (prognoza CNN). NBC stwierdza zaś zwycięstwo Elizabeth Warren w wyborach do Senatu w Massachusetts, Republikanie tracą w ten sposób tej nocy drugie miejsce w izbie (po Maine).

01:34 CNN: Karolina Północna (49:49), Ohio (51:48) dla Obamy.

01:12 Na razie w głosach elektorskich 19:3 dla Romneya (Indiana, Kentucky), Obama zwycięża w Vermoncie. Zostało 47 stanów i miasto stołeczne Waszyngton.

00:54 Przykładowa mapa ze stale aktualizowanymi wynikami.

00:12 Wg CNN rasowa struktura elektoratu podobna do tej z r. 2008.

23:50 Exit polls od kojarzonego z Partią Republikańską serwisu Drudge Report: Romney 190, Obama 190. Remis w Wirginii, Kolorado i Iowa, Obama prowadzi m. in. w Ohio i New Hampshire.

23:45 Z ujawnionych exit polls wynika, że za obecny stan ospodarki USA wyborcy bardziej winią poprzednika obecnego prezydenta, niż jego samego.

23:15 Od momentu ujednolicenia terminu wyborów (pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada) 6 listopada głosowanie odbyło się 6 razy (1860, 1888, 1900, 1928, 1956, 1984) i za każdym razem wygrywali je kandydaci Republikanów.

23:00 Została godzina do opublikowania pierwszych wyników. W Indianie bardziej interesujące niż wybór prezydenta (wygra tam najpewniej Romney) jest to, czy partii Republikańskiej uda się utrzymać miejsce w Senacie. Tymczasem frekwencja w Wirginii wyższa niż w r. 2008, wtedy Obama pokonał tam John'a McCain'a 53:46.

21:45 Najciekawsze dzisiejsze referenda stanowe i lista hrabstw do obserwacji.

21:36 Oprócz prezydenta Amerykanie wybierają dzisiaj także 33 senatorów (1/3 składu izby), 435 członków Izby Reprezentantów oraz 11 gubernatorów. Dojdzie także do wielu referendów na poziomie stanowym. Oto szybki przegląd najważniejszych głosowań:

- w Senacie (obecnie składa się z 51 Demokratów, 47 Republikanów i 2 senatorów niezależnych) najciekawsze wyścigi będą miały miejsce w stanach w których Republikanie chcą zająć miejsce Demokratów i mają na to spore szanse (Montana, Dakota Północna, Nebraska), średnie (Wirginia, Wisconsin) lub nikłe (Connecticut, Missouri). Z kolei miejsca zajmowane dotąd przez Republikanów Demokraci mają szansę wygrać w Massachusetts, Indianie i Nevadzie. Natomiast w Maine Republikankę Olympię Snow, która zrezygnowała z pracy w izbie, zastąpi raczej kandydat niezależny Angus King (będzie raczej pracował w klubie Demokratów).

- w Izbie Reprezentantów (większość wyłoniona w wyborach dwa lata temu to 242:193 na korzyść GOP) ciekawych wyścigów będzie co najmniej kilkanaście. W Utah (4. okręg) nowa gwiazda Republikanów Mia Love walczy z urzędującym Jimem Mathesonem (D). W Illinois (8. okręg) Tammy Duckworth, weteranka, która straciła nogi na wojnie w Iraku, chce pozbawić mandatu Joe Walsha (R). Do Kongresu po kilkuletniej przerwie wróci najpewniej przedstawiciel klanu Kennedy’ch wnuk Roberta – Joseph (okręg 4 w Massachusetts). W tym samym stanie, uchodzącym za jeden z najbardziej prodemokratycznych, w okręgu nr 6 Republikanin Richard Tisei ma szanse na pokonanie urzędującego Johna Tierneya (D). Ciekawie będzie także na Florydzie,  gdzie w 18. okręgu Allen West (R), jednego z dwóch Afroamerykanów z delegacji GOP do Kongresie, czeka ciężka walka o kolejną kadencję. Poza tym ważne będą m. in. głosowania w New Hampshire (dwóch Republikanów chce utrzymać miejsca zdobyte dwa lata temu), a także ilu Demokratów, głównie ze stanów południowych, przetrwa głosowanie w środowisku politycznym, w którym poparcie społeczne przechylone jest na korzyść Republikanów. 

20:08Co należy wiedzieć o exit polls, zanim na ich podstawie ogłosi się zwycięzcę.

19:57 Sytuacja znana z „Simpsonów” stała się faktem. Maszyna wyborcza w stanie Pensylwania przyznaje głosy oddane na Obamę Romneyowi. W tym samym stanie w jednym z lokali wyborczych znajduje się mural poświęcony prezydentowi.Wkrótce po ujawnieniu tej informacji został on jednak przykryty.

19:28 Kandydaci z różną intensywnością spędzają ostatni dzień kampanii. Romney po oddaniu, wraz żoną, głosu w Belmont (Massachusetts) leci do Cleveland (Ohio), a następnie do Pittsburgha (Pensylwania). Natomiast prezydent Obama uczestniczył w pracach biura terenowego własnej kampanii w Chicago. Od końca maja tego roku obaj politycy (a także ich małżonki oraz kandydaci na wiceprezydenta) uczestniczyli w bliku 1000 spotkań kampanijnych.

Ostateczna prognoza wyborcza Karla Rove'a, architekta zwycięskich kampanii prezydenckich George’a W. Busha w r. 2000 i 2004.

http://www.rove.com/images/0000/1280/Rove-Election2012Final.jpg

16:55 Najnowsze sondaże pokazują, że w skali całego kraju pomiędzy prezydentem Barackiem Obamą a nominatem Republikanów – Mittem Romneyem utrzymuje się remis. Wziąwszy jednak pod uwagę wyłącznie uśrednione wyniki sondaży dla poszczególnych stanów, urzędujący prezydent powinien wygrać wybory w 25 z nich (a także w mieście stołecznym) i pokonać konkurenta w Kolegium Elektorskim stosunkiem głosów 303:235 (dysponując rezerwą 33 głosów ponad wymaganą większość). Natomiast finalna prognoza Nate’a Silvera z portalu FiveThirtyEight, zakładając, że ponad 50% szans na zwycięstwo w danym stanie któregoś z kandydatów oznacza, że ów polityk w nim zwycięży, wskazuje, że Obama pokona Romneya 332:206, a w głosowaniu powszechnym (w procentach) 51:48, mając przy tym 92% szans na zwycięstwo.                       

Pierwsze wyniki wyborów pojawią się po północy czasu polskiego i będą pochodzić z Indiany (część lokali wyborczych zostanie tam zamknięta o godz. 1) oraz Kentucky (łącznie 19 głosów elektorskich). W obu tych pewne zwycięstwo powinien odnieść Romney. Ciekawiej będzie robić się późnie. Do godz. 2 będą znane prognozy z Wirginii i Florydy oraz kluczowych stanów Środkowego Zachodu (w tym Ohio), gdzie powinno się rozstrzygnąć kto będzie kolejnym gospodarzem Białego Domu. Mapa pokazująca o której godzinie kończy się głosowanie.

Co może pójść nie tak? Zagrożeń dla nie poznania zwycięzcy w nocy z wtorku na środę jest kilka:

- ponowne przeliczanie głosów (recount), w zależności od przepisów określonych stanów może dojść do niego automatycznie jak i na żądani sztabów kandydatów. W roku 2000 dopiero orzeczenie Sądu Najwyższego, z początku grudnia, przerwało spory wokół kontynuowania przeliczania głosów na Florydzie, niejako przyznając w ten sposób zwycięstwo George’wi W. Bushowi. Innym przykładem recountu w ostatnich latach było długotrwałe przeliczanie głosów w wyborach do Senatu z Minnesoty w r. 2008, które ostatecznie zakończył się na korzyść Demokraty Al’a Frankena. Regulacje stanowe w tym zakresie.

- uznawalność provisonal ballots (kart do głosowania wydawanych osobom, co do których zachodzi wątpliwość, czy zagłosowały już wcześniej). Problem ten będzie miał szczególnie ważne znaczenie w Ohio. Biorąc pod uwagę, że w Buckeye State rywalizacja jest bardzo zacięta, a np. cztery lata temu z ok. 200 tysięcy tak oddanych głosów odrzucono 19% z nich, sprawa może zakończyć się opóźnieniem ogłoszenia wyniku o kilka tygodni.

- spory sądowe. Sztaby kampanijne obu kandydatów są przygotowane na długotrwałe procesy prawne związane z przebiegiem głosowania. Partia Demokratyczna na Florydzie złożyła już pozew o zbyt krótkie działanie lokali wyborczych funkcjonujących w ramach early voting (wcześniejszego głosowania), co miało nie zapewnić możliwości oddania głosu wszystkim, którzy chcieli to uczynić w tym trybie.

Istnieją więc przesłanki wskazujące na to, że wybory nie zakończą się dzisiaj. Być może stanie się tak w stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie na skutek spustoszeń wywołanych przez huragan Sandy głosowanie może zostać przedłużone. W obu tych stanach za pewnego zwycięzcę może uważać się prezydent Obama, tak więc przynajmniej tam nie dojdzie do sporów prawnych i kwestionowania wyników.

PS Zapraszam na strone blogu na Facebooku.

Blog poświęcony wyborom w Stanach Zjednoczonych w r. 2012.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka