Blog
z żabiej perspektywy
stanzag
stanzag Jak przystało na chłopa ze wsi Warszawa uprawiam rolę. Trochę piszę i fotografuję
47 obserwujących 95 notek 321895 odsłon
stanzag, 16 stycznia 2017 r.

Smoleńska katastrofa dowodowa

5092 19 1 A A A

Warszawa 16 stycznia 2017 rokuW związku z informacją otrzymaną w ubiegłym tygodniu stwierdzającą, iż podczas badań sądowo-medycznych wykonanych w dniu 28 grudnia 2016 roku znaleziono w trumnie z ciałem Piotra Nurowskiego worek z ubraniami ofiary oraz decyzją prokuratora zezwalającą na otwarcie go w otwartej przestrzeni sali sekcyjnej i zabezpieczenia jedynie fragmentów samej koszuli z pominięciem innych składowych ubrania skierowanych do utylizacji - zwracam uwagę, iż takie "niefrasobliwe" postępowanie śledczych mogło doprowadzić do utraty istotnego dla postępowania materiału dowodowego znajdującego się w fazie gazowej (LZO), a także mogących występować na innych częściach ubrania potencjalnie utrwalonych śladów chemicznych i biologicznych.

 

Należy pamiętać, iż etap pobierania, transportu przechowywania próbek oraz ich przygotowanie stanowi najważniejszy element każdej procedury analitycznej. Jakiekolwiek zaniedbania na tych etapach ma bezpośredni wpływ, na jakość otrzymanych wyników. Aby zminimalizować wpływ niekorzystnych reakcji i procesów, które mogą zachodzić w pobranej próbce konieczne jest jak najszybsze wykonanie oznaczeń. W przypadku związków z grupy Lotnych Związków Organicznych (par substancji organicznych, które w warunkach normalnych są cieczami lub ciałami stałymi) pobrane próbki powinny zostać poddane analizie najdalej w ciągu 24 godzin od ich pobrania.


Stąd wydaje się, iż w następnych tego typu przypadkach należy doprowadzić do bezwzględnego zakazu otwierania tego typu znalezisk w warunkach uniemożliwiających zabezpieczenia materiału gazowego znajdującego się w worku. Ponadto należy bezwzględnie zabezpieczony w całości materiał przechowywać w warunkach zamrożenia do czasu rozpoczęcia prac analitycznych, a jego oględziny z otwarciem worka prowadzić w hermetycznych boksach wypełnionych helem

 

W dniu dzisiejszym w rozmowie z prokuratorem Kuczyńskim przedstawiłem mu moje stanowisko w tej sprawie. Niestety z rozmowy nie wyczułem u niego zrozumienia wagi tematu i chęci szybkiej zmiany postępowania w przyszłości. Jedynie zapewnił, że będzie to konsultował z chemikami. Tylko jakimi – skoro do dnia dzisiejszego zgodnie z procedurami zakreślonymi przez KPK nie uraczono nas informacją o powołaniu nowych biegłych z tego zakresu.

 

Czy znów będziemy zdani na przypadłość znaną z badań zrealizowanych przez CLKP?  

 

Z poważaniem Stanisław Zagrodzki  

Opublikowano: 16.01.2017 16:16.
Autor: stanzag
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Chodzę pod prąd i myślę inaczej niż obecna większość wyborców.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jeżeli chodzi o porównanie odłamków ze zdjęcia 3. i zdjęcia 4. w tej notce, to tak -...
  • @kasztanowcowiaczek ".....czy nacięcia w brzozie w którym tkwią te odłamki również...
  • "... porównania zdjęć nie wynika teza raportu o niepochodzeniu odłamka wbitego w brzozę z...

Tematy w dziale Polityka