158 obserwujących
4378 notek
4529k odsłon
473 odsłony

Tradycje

Wykop Skomentuj61

Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba. [Marian Turski]

W Imperium Rzymskim cesarz sam stanowił prawo, w ostatnim czasie czynił to bez udziału iurisconsulti, ekspertów. Największy też strach budzili tam wyzwoleńcy władcy. Oni mogli wszystko, ale za to byli bezwzględnie oddani swojemu dobroczyńcy. Jeżeli ktoś by chciał zaprzeczyć nawiązaniu w tym względzie do naszej współczesności, to by musiał chyba podnosić raczej fakt, że nie posiadamy imperium.

Przy zachowaniu odpowiednich proporcji podobne bowiem do rzymskiego przykładu może być obsadzanie niezależnych instytucji ludźmi, którzy w innych okolicznościach by nie mogli pretendować do otrzymanych stanowisk. Postępowanie zaś niektórych z nich kojarzy się z obyczajami starożytnych prominentów, którym też się wiele “po prostu należało”.

No i Sejm, bez dyskusji, czasem wbrew ocenie Sejmowego Centrum Legislacji, nocą nawet uchwalający otrzymane od władzy przepisy także nasuwa znamienne skojarzenia. Na tym tle obecny spór o trójpodział władzy nabiera szczególnego wymiaru. Szczególnie w Polsce, gdzie już Stefan Batory ustanowił Trybunał Koronny i jemu powierzył prerogatywy najwyższego sędziego, dotychczas należne królowi.

To prawda zatem, że historia kołem się toczy, ale też nie da się zaprzeczyć, że ciekawych czasów dożyliśmy. Możemy się cieszyć tym, że starożytność mamy za sobą, że średniowiecze było u nas mniej srogie od innych, że renesans był w wielu przypadkach przykładem dla Europy. Tyle tylko że jak ostrzega Turski, współczesność też ma swoje pułapki.


Wykop Skomentuj61
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka