158 obserwujących
4168 notek
4295k odsłon
827 odsłon

Koszta

Wykop Skomentuj131

Kupujemy 32 myśliwce F-35 za 4,6 mld $. Belgowie kupili 34 egzemplarze za 4,4 mld. Albo więc nasze samoloty będą dużo nowocześniejsze, albo dużo droższe. Od siebie samych. Tymczasem system antyrakietowy dalekiego zasięgu pozostaje w zawieszeniu? Będziemy odstraszać nie chroniąc własnego terytorium?

LOT jako jedna z ostatnich dużych linii lotniczych rezygnuje z powodu zarazy z dalszego wykorzystywania ostrożności konkurencji i zawiesza rejsy do Pekinu. Turcy postąpili podobnie. Ktoś skłonny do niewczesnych żartów mógłby powiedzieć, że jak wraz z nami są przez Radę Europy trapieni monitoringiem demokracji, to nie mogą inaczej.

Zwrot retoryczny ”bajońskie sumy” pochodzi od nabycia przez Księstwo Warszawskie wieloletnich francuskich wierzytelności, przez Napoleona zdobytych na Prusakach. Zapłaciliśmy połowę ich wartości, jako cenę za całość. Nie odzyskaliśmy jednak wiele od dłużników, bo Księstwo rychło upadło. Aliści nie wypadało odmówić Cesarzowi, wszak gwarantował istnienie państwa.

Jak pokazują nasze lotnicze przedsięwzięcia, z jednej strony zabiegamy o finanse, podejmując ryzyko przywiezienia do Polski epidemii, omijane przez inne państwa, z drugiej dokonujemy drogich zakupów. Nie da się tu zatem przemilczeć problemu moralności w biznesie.

Postępuj tak, byś człowieczeństwa zarówno w twej osobie, jak też w osobie każdego innego używał zawsze jako celu, nigdy jako środka — pisał niegdyś Kant. W tym świetle ryzyko, podejmowane kosztem rodaków przez naszego przedsiębiorcę lotniczego, jak również handel samolotami z zaoceanicznym mocarzem sprawiają wrażenie, iż Polaków się traktuje przedmiotowo.

A przecież wystarczyłoby mieć świadomość, że jesteśmy niezbędnym składnikiem Unii Europejskiej, aby rozumieć, że jej celem jest także nasze dobro. Taniej więc by chyba było handlować bronią z Europą i naśladować raczej jej moralność.

Chyba że traktujemy UE jako wyimaginowaną wspólnotę, z której nic nie wynika. Wtedy trzeba płacić .

W końcu biznes, to głównie kwestia psychologii.


Wykop Skomentuj131
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka