158 obserwujących
4405 notek
4552k odsłony
1119 odsłon

Ideolo

Wykop Skomentuj91

Ze sporu o konwencję stambulską znowu się jawi pojęcie płci kulturowej. Wynika ono z jej 12 artykułu. Mówi o tym, że sprawca przemocy nie może się tłumaczyć religijnymi czy ideologicznymi powodami.

I tu mamy sedno posądzania konwencji o lewicową ohydę. W konserwatywnym świecie kobieta ma tradycyjnie ukształtowane miejsce w społeczeństwie i wykraczanie poza nie oznacza naruszenie patriarchalnego porządku.

Tymczasem to ideologiczna polityka doprowadziła do wojen, w wyniku których kobiety musiały przejmować obowiązki mężczyzn, przebywających właśnie w okopach. Demokracja nigdy nie splamiła się agresją, nie przyczyniła się więc do skokowej emancypacji kobiet.

Emancypacja kobiet przyspieszyła zatem wskutek konieczności sprowokowanej przez prawicowców. Ponieważ demokracja implikuje równość wobec prawa, dyskryminacja z powodu płci jest z nią sprzeczna. Podobnie zresztą, jak każda inna.

Za tym się też pojawiła płeć kulturowa. To taka, która z powodów kulturowych podporządkowuje kobiety mężczyznom. Wprost wynika z religii, chociażby z listów św. Pawła. Nie mówiąc już o obsesjach zdradzanych w pismach ojców Kościoła.

Jeżeli więc mówimy o ideologicznym źródle wypowiedzenia konwencji stambulskiej, to dyskutujemy o kolejnym akcie autodestrukcji paternalizmu. Tym bardziej komicznym, że podejmowanym li tylko w nadziei na wsparcie przez środowisko radiomaryjne walczącego o stanowiska koalicjanta PiS-u.

Ale niezależnie od wszystkiego sprzeczność jest bliźniaczą siostrą ideologii. Jedna nie istnieje bez drugiej. I nie ma na to rady.

Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo