165 obserwujących
4830 notek
4920k odsłon
  344   1

Sadyzm

Odwrotne interpretowanie wartości ma swoje przyczyny

Jeśli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści [Donald Tusk].

Sprzedają podobno stacje benzynowe Lotosa węgierskiej spółce MOL, zależnej od Moskwy. Taka możliwość była już chyba kiedyś rozważana i została zaniechana właśnie z powodu moskiewskiego kapitału w tle.

Sprzedaż akcji Lotosu jest warunkiem zgody na fuzję tej spółki z Orlenem. Udziały mają odkupić Saudyjczycy i Węgrzy. Ci ostatni staną się wówczas posiadaczami stacji benzynowych firmy, wkraczającej do Polskiego Koncernu Naftowego.

Koncern nie jest strategiczny, bo paliwowy. Strategiczne są media i dlatego trzeba z nich wyprzeć …sojusznika. Tak by też można było rozumieć transakcję z Madziarami, gdyby doszła do skutku.

Jeżeli rzeczywiście węgierski MOL stanie się właścicielem akcji Lotosu, to by się też okazało, że tym razem powiązany z nim kapitał moskiewski jest wolny od zarzutu prania brudnych pieniędzy i powiązań z kartelami narkotykowymi. Tego się właśnie obawiano, wypierając …Amerykanów z TVN-u.

Nie dałoby się w tym wszystkim znaleźć najmniejszej logiki, gdyby nie wyjaśnienie profesora Matczaka. Normalna demokracja zaczyna się spisaniem listy problemów, które zwycięzca powinien rozwiązać. Sadystyczna przygotowuje listę wrogów do zaatakowania. Następnie realizuje plan ataku konsekwentnie i dynamicznie – napisał on w Gazecie Wyborczej.

Wrogiem zaś są wszyscy, jeżeli się nienawidzi siebie. To rodzi swoisty sadyzm, znakiem którego jest też hejt, kompensujący kiepską samoocenę. Towarzysząca mu polityczna przemoc pozwala też upajać się bezradnością ofiary, którą jest wtedy cała społeczność.

Stąd też pojawia się pogarda dla prawa, którego dobra zmiana nie ustanowiła i niska jakość tego, które uchwaliła. – Trzeba było wygrać wybory – brzmi triumfalne wyjaśnienie sytuacji.

W takim świetle oczywiste się stają wszelkie wolty dobrej zmiany. Nade wszystko zaś opatrywanie wartości interpretacją, która z ich treścią jest zasadniczo sprzeczna.

Tak więc mamy, bo też nic się nie dzieje bez przyczyny…


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka