166 obserwujących
4970 notek
5013k odsłon
  177   2

Kastetnicy

Tupolewizm jest przekleństwem i przeznaczeniem ideologów

Strach przed rzeczywistością powoduje skłonność do fundamentalizmu. On bowiem zwalnia od troski o określenie własnego miejsca w świecie. Staje się przepustką do zbiorowości, w której odpowiedzialność za własny los można powierzyć jakiemuś guru.

Świat bowiem jest dużo bardziej zawiły od wszelkich prób jego usystematyzowania. Rozczarowuje więc bardziej lub gorzej, ale na ogół wszystkich. Z wyjątkiem wszakże tych, którzy albo wiedzą wszystko, albo są przekonani, że się ustawicznie zbliżają do ukrytej prawdy.

Wczorajsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości odsłoniło jeden z mechanizmów podtrzymywania u nas zbiorowego strachu. Jego sprawcy budzą nieufność do hejtowanej części sędziów. Odkrycie procederu odsłania zaś specyficzną moralność sędziów hejtujących. I tak źle i tak niedobrze. Ogół bowiem jest coraz bardziej przekonany o kulejącej sprawiedliwości.

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji powstaje miejsce na ideologię, która swoim wyznawcom gwarantuje zarówno rozwiązanie problemu sprawiedliwości, jak i odpłatę winnym. Ba,  poprzez niekończące się dochodzenie do prawdy nikczemnikom także zapewnia bezkarność.

Posiedzenie odsłoniło również zjawisko nawrócenia, które jest nieuchronne. Kiedy bowiem fundamentaliści zanadto naruszają logikę, pojawiają się odstępcy, ujawniający intelektualną i moralną marność ideologów.

Masy zaś otrzymują oczywisty dowód, że lepiej się nie wychylać, bo oni i tak wszystko mogą. Żadna też Unia, sądy międzynarodowe im nie są straszne, bo je zwyczajnie zignorują.

Postępowanie Putina mocno zaszkodziło fatalistycznym nastrojom. Pokazał on bowiem, że nie uznaje żadnych granic i jest skłonny do samozniszczenia. Trzeba więc odrzucić strach i coś z nim zrobić.

Opozycja zatem również otrzymuje polityczne złoto z Rosji. Miejmy nadzieję, że je wykorzysta.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka