STARY WROCEK STARY WROCEK
720
BLOG

Bezradność Rady Mediów Narodowych

STARY WROCEK STARY WROCEK Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

22 czerwca 2016 roku Parlament przyjął ustawę o Radzie Mediów Narodowych (Dz. U. 2016 poz. 929). Senat nie wniósł poprawek. Prezydent podpisał ustawę 27 czerwca a więc już 5 dni po jej uchwaleniu.

Trzeba pamiętać, że to był poselski projekt ustawy: druk numer 592 z 7 czerwca 2016 roku. Jak widać, szybko poszło. W treści uzasadnienia do projektu ustawy zapisano m.in. co następuje:

Projektowana ustawa antycypuje niektóre rozwiązania zawarte w poselskim projekcie ustawy o mediach narodowych (druk sejmowy nr 442), który wraz z projektami dwóch innych ustaw (o składce audiowizualnej – druk nr 443 i przepisy wprowadzające – druk nr 444) jest elementem pakietu regulacji mających kompleksowo zreformować organizację i finansowanie mediów narodowych.

Tu chciałby zwrócić uwagę Państwa na wskazanie druku 442. Cóż to za druk? Ów druk zawierał POSELSKI projekt ustawy o ... mediach narodowych. Słusznie, skoro miała być (i jest) Rada Mediów Narodowych to i ustawa o tychże mediach powinna zostać uchwalona. Tak podpowiada logika. A jak jest w rzeczywistości?

Ustawę o Radzie Mediów Narodowych mamy tyle, że ustawa o mediach narodowych ... jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie. Jak pszczółka Maja. Popatrzmy, oto stan prac nad ustawą o mediach narodowych:

image

Z powyższego wynika, że od dnia 17 maja 2016 roku (wysłuchanie publiczne) do dnia 12 listopada 2019 roku, czyli przez 3 i pół roku nikt się nawet nie pochylił nad projektem ustawy.Jak to się mówi? Ustawa (o mediach narodowych) zaginęła w boju ...

Ale Radę Mediów Narodowych mamy, i to jest najważniejsze. Być może, ustawa o mediach narodowych nie jest już potrzebna skoro mamy Radę MN.

Tyle historii. Teraz histeria.

Aktualny skład RMN jest następujący:

  • Krzysztof Czabański, nominowany przez PIS, wybrany przez Sejm, Przewodniczący
  • Elżbieta Kruk, nominowana przez PIS, wybrana przez Sejm
  • Joanna Lichocka, nominowana przez PIS, wybrana przez Sejm
  • Juliusz Braun, wskazany przez PO, powołany przez Prezydenta RP
  • Grzegorz Podżorny, wskazany przez Kukiz 15, powołany przez Prezydenta RP

Kadencja członka RMN jest 6-letnia, czyli upływa w połowie 2022 roku.


Zanim przypomnę co może Rada Mediów Narodowych słowo o ... wynagrodzeniach.

RMN składa coroczne sprawozdania ze swojej działalności. Można te dokumenty znaleźć na stronach Sejmu. Jeszcze nie ma sprawozdania za rok 2019 ale w latach poprzednich wynagrodzenia netto (bez ZUS i podatków) członków RMN kształtowały się następująco:

2016 r. - 80,5 tys. zł (Rada funkcjonowała pół roku)

2017 r. - 207,6 tys. zł

2018 r. - 217, 2 tys. zł

Czy to ważne ile zarabiają członkowie? I tak i nie. Za rok 2018 wychodzi, że miesięcznie, średnie wynagrodzenie członka RMN wyniosło 3 620 zł.

Co zawiera ustawa o Radzie Mediów Narodowych?

Sama ustawa nie jest obszernym dokumentem - zawiera raptem 5 stron. Do ogarnięcia przez każdego. W treści ustawy znajdujemy takie oto zapisy (pogrubienie moje):

Art. 2. 1.Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, zwanych dalej „spółkami”, oraz w innych sprawach określonych w ustawie.

2. Zadania, o których mowa w ust. 1, Rada wykonuje, kierując się potrzebą zapewnienia rzetelnego wypełniania przez spółki ich ustawowych zadań oraz ochrony ich samodzielności i niezależności redakcyjnej.

(...)

Art. 5. 1. Członkiem Rady może zostać osoba, która:
1)   ma obywatelstwo polskie;
2)   wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów;
3)   nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.

(...)
Art. 9. 1. W pełnieniu swojej funkcji członek Rady jest niezależny i powinien kierować się dobrem publicznym.

(...)

Art. 11. 1. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady.
2. Rada podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 3 członków Rady.
3. W sprawach niecierpiących zwłoki Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie korespondencyjne. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

(...)

Art. 12. Rada  jest  uprawniona  do  wglądu  w sprawy  spółki.  W tym  zakresie  Radzie  przysługują  uprawnienia,  jakie ustawa i statut spółki przyznają radzie nadzorczej.

(...)

I tyle interesujących zapisów. Reszta to formalizmy.

Z treści ustawy o Radzie Mediów Narodowych wynika, że odpowiada ona za skład osobowy m.in. zarządu TVP. I że - uwaga! - członkowie Rady są niezależni. A także, że mogą na bieżąco zapoznawać się z funkcjonowaniem m.in. TVP.

Co się zatem stało, że tak nagle, na komendę (tj. głosowanie korespondencyjne) wydaną przez Przewodniczącego RMN, wszyscy członkowie tego ciała doszli do jakże słusznie nagłego wniosku, że stanowisko prezesa zarządu TVP jest obsadzone niewłaściwie i wymaga ten stan radykalnej zmiany.

Jacek Kurski został prezesem (po raz pierwszy) zarządu TVP w dniu 8 stycznia 2016 roku. 2 sierpnia 2016 roku został odwołany z tej funkcji przez RMN by w ciągu kliku godzin RMN wycofała się z tej decyzji. :)

12 października 2016 roku został ponownie wybrany na stanowisko prezesa zarządu TVP po wygranym konkursie.

Co się stało, że przez 4 lata Jacek Kurski wydawał się członkom RMN odpowiednią osobą (pomijam incydent z próbą jego odwołania) na odpowiednim stanowisku aż nagle z dnia na dzień jego kompetencje uległy nagłej dewaluacji?

Media donoszą - i pewnie coś w tym jest - że odwołania Kurskiego domagał się Prezydent Duda. No i członkowie RMN skwapliwie się z opinią PAD zgodzili. O ile nie dziwię się członkom RMN pochodzącym z opozycji o tyle zastanawia mnie zachowanie pozostałych, mianowanych przez PIS członków RMN.

Jakże to tak, podejmować decyzje pod wpływem innego organu? Wbrew zapisowi art. 9.1 ustawy o RMN wskazującym, że "w pełnieniu swoje funkcji członek Rady jest niezależny"?

Domyślam się, że wycofanie się RMN z odwołania Kurskiego w sierpniu 2016 roku również nastąpiło pod wpływem. Ale pewnie to  był wpływ ulicy Nowogrodzkiej. Przestraszyli się? Czego?

I jaka to niezależność członków RMN? Ktoś sobie żartuje? Może sednem funkcjonowania RMN nie jest niezależność ale konformizm?


W czerwcu 2016 roku, pan Czabański (obecnie przewodniczący RMN) udzielił PAP wywiadu w którym - na pytanie: czym zajmie się Rada Mediów Narodowych? - odpowiedział tak:

K.Cz.: Określeniem najważniejszych kierunków działania mediów publicznych w Polsce - TVP, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i PAP. Przede wszystkim wytyczeniem kierunków wspólnych działań, bo każda z tych spółek działa samodzielnie, jest spółką prawa handlowego, działa według reguł, które ją obowiązują, ma swoje plany. A chodzi o to, żeby je zachęcić, a jak trzeba, zachęcić bardziej stanowczo - do współdziałania.

Głównym polem, na którym widzę takie współdziałanie - i to bym podpowiadał Radzie Mediów Narodowych, jak ona już powstanie - jest internet. To jest obszar, w którym każda z tych spółek jakoś istnieje, jednak są one rozproszone, nie są na tym rynku poważnymi graczami.

Najważniejszym celem na najbliższe miesiące wydaje mi się projekt internetowego portalu mediów narodowych. Żeby ten portal mógł w przyszłym roku wejść na rynek medialny. Przy zasobach informacyjnych, archiwalnych, jakie są w tych podmiotach, i przy ich możliwościach przetwarzania i przekazywania - to nie ma on konkurencji na polskim rynku. Możliwość operowania tymi zasobami w internecie powinna stworzyć bardzo atrakcyjny, szeroko odbierany portal internetowy.

źródełko: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1637281,Krzysztof-Czabanski-wkrotce-powstanie-Rada-Mediow-Narodowych

Prawie 4 lata minęły i ... co?  Jakie są te "najważniejsze kierunki działań mediów publicznych"? Ktoś coś? Jakiś portal mediów narodowych? Ktoś coś?

Dalej, pan Czabański obiecał też coś innego:

Czabański powiedział również, że celem Rady Mediów Narodowych jest dbanie o to, aby media, w interesie odbiorców, podawały rzetelne informacje, które będą rozgraniczone od opinii. Dodał, że jednym z zadań RMN jest stworzenie zespołu, który będzie na bieżąco monitorował program mediów publicznych. Poinformował też, że RMN zamierza też "uszczelnić" obecnie obowiązującą tzw ustawę abonamentową, poprzez "wprowadzenie elementów, które zachęcą ludzi do płacenia" abonamentu. 

źródełko: https://www.newsweek.pl/polska/rada-mediow-narodowych-sklad-media-narodowe-ustawa/7tmbrxe

Powstał zespół monitorowania programu mediów publicznych? Jakieś efekty prac? Uszczelniono ustawę abonamentową?


Cóż, najważniejsze, że Jacek Kurski out - wszyscy(?) odetchnęli ...

Jestem świadomy, że nie wystarczy dużo wiedzieć, aby być mądrym człowiekiem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tu bywam: https://twitter.com/starywrocek

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura