Myśli z pierwszego tłoczenia
Muzeum Tortur Intelektualnych -- Ekspozytura na S24
56 obserwujących
1022 notki
843k odsłony
644 odsłony

Latoś nam obrodziło

Wykop Skomentuj27

Krótko, bo nie ma czasu na czytanie ...


Latoś nam obrodziło na Salonie ekspertów, ekonomistów, makroekonomistów, biznesmenów, doradców i innych wykształconych. Rzecz dotyczy rzecz jasna propozycji (obietnicy) Prawa i Sprawiedliwości.

Każdy ma swój rozum, każdy ma swój kalkulator - trudno o zgodę i porozumienie. Ale co się dziwić, spieramy się co do faktów (czyli tego, co się już wydarzyło) a co dopiero debata o przyszłości. "Przyszłość" to słowo kluczowe. Przyszłości nie znamy, możemy tylko i wyłącznie mieć nadzieję, że coś się sprawdzi, że coś pójdzie tak, jak chcemy. Możemy mieć tylko nadzieję (mniej lub bardziej sensowną), że założenia makroekonomiczne leżące u podstaw oferty programowej PIS sprawdzą się.

Debatujemy o przyszłości a ta obarczona jest ryzykiem i niepewnością. Ryzyko oznacza również szansę - jeżeli pójdzie tak, jak chcemy (jak chce PIS) to może się okazać, że w 2023 roku niektórzy będą mieli amnezję - mam na myśli ich hiobowe przepowiednie.

"Eksperci" już wieszczą, że podniesienie płacy minimalnej to ogromny wzrost kosztów dla pracodawców. Pan Piotr Kuczyński (doradca) stwierdził dzisiaj w GW co następuje:

"Po drugie małe firmy będą masowo bankrutowały, bo dla nich płace są głównym składnikiem kosztów."

Otóż nie, firmy, w których płace są głównym składnikiem kosztów to nie są sklepy osiedlowe. To firmy sprzedające swoje usługi oparte na kapitale intelektualnym - wiedzy: konsulting, doradztwo wszelakiego rodzaju (reklamowe i PR-owe również). Ale te usługi mają bardzo wysoką marżę a zatrudnieni w nich pracownicy od dawna zarabiają znacznie więcej niż 4 tys. złotych. Tu zmian kosztów pracy nie będzie.

A w ogóle, jak czytam takie .... opinie (delikatnie rzecz ujmując) to przypomina mi się taka stara anegdota krążąca lata temu wśród doradców gospodarczych:

Przedsiębiorca skarżył się, że koszty mu rosną. Odpowiedź doradcy była prosta: zamknij pan interes, koszty spadną do zera!


Nie wiem, czy PIS da radę spełnić swoje obietnice. Ale powinniśmy trzymać WSZYSCY kciuki, bo jeżeli się uda Polska (Polki i Polacy) będzie miała się znacznie lepiej niż dzisiaj. A o to przecież chodzi. Powinno chodzić!

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka